Poláci zefektivňují boj proti stočeným tachometrům. Nájezd se zapíše při policejní kontrole

                   

Stáčení kilometrů je velký problém. Poláci ukazují, že když je snaha, dá se řešit velmi efektivním způsobem. Nejde jenom o tresty, které za stáčení tachometrů hrozí. Jde také o snahy znemožnit něco takového. A to tím způsobem, že budou kilometrové nájezdy konkrétního vozu evidovány. A k tomu nemusí docházet jenom v případě technických kontrol, kde se stav najetých kilometrů zaeviduje. Nyní se bude evidovat i namátkově, při policejních kontrolách.

Polská policie má novou pravomoc

Pokud řidiče zastaví policie, má samozřejmě celou řadu pravomocí, v rámci, kterých může zkontrolovat jak samotné auto, tak i řidiče. S novými předpisy, které začaly platit od letošního roku, se ještě jedna pravomoc přidala. Policista bude moci nahlédnout do vozu na stav najetých kilometrů a řidič mu tento akt kontroly musí umožnit. Policista následně kilometrový nájezd zapíše.

Údaje půjdou do centrálních registrů

Zjištěná hodnota stavu najetých kilometrů bude následně zapsána i do centrálního registru, díky čemuž bude možné opět efektivněji bojovat proti těm, kteří mají v plánu nechat svůj tachometr stočit. Takto mohou být údaje z tachometrů monitorovány mnohem častěji, a hlavně k tomu bude docházet zcela namátkově. Nebude tak realizovat to, že se tachometry stočí těsně před technickou prohlídkou auta na nájezd, který jenom lehce překračuje ten minulý.

Jelikož tachometry jsou stáčeny hlavně u aut, se kterými se jezdí velmi často a také hodně, je zde i vysoká pravděpodobnost toho, že takové vozidlo narazí na policejní hlídku mnohem častěji, než tomu bude u svátečního řidiče. Vývoj najetých kilometrů tak může být sledován klidně i několikrát do roka, což následnou úpravu najetého počtu kilometrů celkem efektivně znemožní. I takto může vypadat boj proti těm, kteří tachometry stáčí. Nutno říci, že Polsko může jít příkladem hlavně nám, kde je boj celkově nedostatečný.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články