Nové policejní auto se stává pro řidiče noční můrou. „Velký bratr“ vyfotí všechny hříchy na silnicích

Kdo by chtěl vidět až za roh a vyfotit to? Policie, jedna fotka rovná se jedna pokuta.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Technologie proniká stále více a více do našeho života. Pokud dnes máme přístroje a aplikace, které nás umí zastoupit v řadě situací a činností, bylo by chybné si myslet, že stejně sofistikovanou technologii, možná ještě sofistikovanější, nepoužívá i policie. Používá a to tak, aby efektivněji odhalovala přestupky na silnicích a rázněji trestala chybující řidiče.

Hej Siri! Policie má technologii, která vidí opravdu všechno

Zcela novou zbraň v boji proti silničním prevítům dostala policie v britském Warwickshire. Jde o vybavení, o kterém by Bodie a Doyle neuměli ani snít. Vozidlo dostalo v překladu přezdívku Velký bratr. Dokáže totiž rozeznat skutečné detaily a jeho schopnosti opravdu hraničí s diktátorským pronikáním do soukromí lidí.

iZdroj fotografie: National Highway

Velký bratr zvládá detekovat takové věci, jako je telefonování za jízdy nebo nezapnuté bezpečnostní pásy. Dodávka vybavená potřebnou technologií funguje tak, že je zaparkována u krajnice a všemi možnými senzory a kamerami snímá silnici. Pro zvýšený rozhled disponuje i kamerami na externím stativu. Uniknout záznamu je téměř nemožné.

Oficiálním důvodem je bezpečnost. Pokuta je 20 000 Kč

První exemplář svého druhu byl testován na veřejných silnicích a budou ho následovat další. Chybující řidiči budou písemně vyzváni a pokutováni, recidivisty čeká správní řízení, s hrozbou pokuty v přepočtu až 20 000 Kč. Hlavním smyslem má být prevence a zvýšení bezpečnosti na britských silnicích. Přesněji pro „zvýšení bezpečnosti silničního provozu“.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Také k pochopení rozsahu problému spojeného s těmito nebezpečnými dopravními přestupky. No, pojmenovat způsob, jak plnit pokutami státní kasu, lze mnoha způsoby. Výskyt takových vozidel je ohlášen i na další, předem neurčená místa po celé zemi. Je-li podle statistik jednou ze čtyř nejčastějších příčin úmrtí na silnicích telefonování za jízdy, nelze se divit, že Britové Velkého bratra nasadili do akce. Podle dosavadních záznamů a statistik odhalí nové technologie nebezpečné porušení předpisů každých šest minut.

Co říkáte na „Velkého bratra“ vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články