Policejní akce „Speed Marathon“ má mít preventivní účinek. Opak je ale pravdou, přestože nám zarytě tvrdí opak

Ohlásit předem to, kde se bude měřit rychlost, vypadá na první pohled bohulibě. Jsou za tím ale jen peníze.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Minulý pátek proběhla velká policejní akce, která rozpoutala chaos na silnicích po celé republice. Řidiči se museli připravit na předem ohlášené měření rychlosti. Po roce se rozjela celoevropská akce s názvem Speed Marathon. Slyšel o tom už asi každý motorista. Není to žádná novinka a policie dostatečně dlouho dopředu o akci informuje. A co víc, nabádá veřejnost, aby hlasovala, respektive dávala tipy na to, kde měřit. K tomu mám dvě věci.

Policejní akce má mít preventivní účinek. Opak je ale pravdou

Věc první. Podle toho, kde policie nakonec měří, bych řekl, že lidi jsou hlupáci. Tedy pokud skutečně měřená místa vycházejí z nápadů veřejnosti. A hned řeknu proč. Policie měří na místech, která slouží k tomu, že se vybere hodně pokut. Ale určitě ne k prevenci. Nejde o žádná exponovaná místa, o lokality s vysokou možností dopravní nehody. Sám za sebe mohu říct, že na Strakonické do Prahy opravdu nehrozí vůbec nic.

Co by zlepšilo české dálnice: Namísto zvýšení rychlosti raději pruh navíc a více policejních hlídek

Je tam navíc rada, s padesátkou jak lokální na vjezdu, tak průjezdnou na poměrně dlouhém úseku. A řidiči tam jezdí pomalu, jezdí se tam těch 50 km/h. A i kdyby někdo jel „pirátsky“ víc, tak i sedmdesátka či osmdesátka by bylo tempo, které tamní situace zvládne. Není tam škola, není tam žádná křižovatka, de facto tam není nic. Ale policejní hlídka si tam stoupla a měřila. Zpět k myšlence maratonu. I letos byla každoroční policejní akce zaměřena na měření rychlosti vozidel. S cílem „snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích“.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Letošní akce začala v pátek 19. dubna 2024 a trvala od brzkých ranních hodin až do půlnoci. Měřené úseky a místa byly vybrány nejen samotnou policií, ale také veřejností prostřednictvím internetového hlasování. Tento výběr míst by teoreticky mohl umožnit, aby se řidiči mohli lépe připravit na možné kontroly. To se i stalo, statistiky, kolik pokut bylo vybráno? Řidiči zaplatili na pokutách přes 3 miliony Kč. Policie předem zveřejnila kompletní seznam míst a lokací, kde se rychlost bude měřit. To umožnilo řidičům naplánovat si trasu.

Kdo jel rychleji, zaplatil. Přestože věděl o tom, kde budou měřit

Pokud někdo pokutu dostal, tak „fakt smůla“. Pokud byli řidiči přistiženi při překročení rychlostního limitu, dostali pokutu. Kdo to „přepískl“ o 10 km/h v obci i mimo ni navíc, tak odjel s pokutou na místě do 1 500 Kč. Případně ho čeká penále 2 000 až 5 000 Kč, jestliže to prohraje ve správním řízení. O 10 km/h a více v obci nebo mimo nad limit už bylo pro řidiče za pokutu na místě 1 500 až 2 000 Kč. Kdo to poslal „do správka“, bude čelit riziku 2 000 až 5 000 Kč. Hříšník této kategorie pak vždy dostal 2 trestné body do karty řidiče. A teď druhá věc, v návaznosti na můj úvod.

„Kdybyste jel rychleji, mohl jste nám ujet a nedostal byste pokutu.“ Policista radil řidiči něco neuvěřitelného

Je jednoduchá, tato akce podle mne nemá vůbec smysl. Neplní žádný preventivní úkol. Kdo jezdí pomalu, jel pomalu i během Speed Marathonu. Kdo jezdí rychle a věděl o akci, připravil se na ni. Buď nevyjel vůbec, anebo věděl, kde se měří, a tam jel pomalu. V pohodě byli docela Pražáci. Ti až na pár míst mohli jet naplno a neřešit rychlost. Jednoduše Praha tak jako obvykle stála. Kolony byly všude, takže dostat se na 30 km/h bylo zázrakem. A poslední skupina. Řidiči, kteří jezdí rychle a cíleně porušují předpisy.

i

Pokud o akci nevěděli, buď na hlídku narazili, anebo ne. A pokud ne, nic je nepřinutí, aby do budoucna dali nohu z plynu. A pokud byli přistiženi, tak jediné, co je efektivní, ale rozhodně ne preventivní, je ztráta řidičského průkazu. Speed Marathon platíme z našich peněz, na to je třeba nezapomínat. Policii platíme my, běžní občané. A celá tahle šaráda je každoročním vyhazováním peněz. Kdyby si policajti místo toho radši stoupli na křižovatky, které jsou nebezpečné, a řídili tam provoz. Nebo do blízkosti škol a domovů pro seniory. Tam by byli užiteční. A ne jednou v roce.

Dostali jste v pátek pokutu?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články