Policie ČR má nový styl udělování pokut, nikdo neunikne. Takhle probíhá on-line sledování řidičů

Pokrok nelze zastavit, a to ani při vybírání pokut. Dříve stáli policajti za bukem s radarem, dnes sedí v teple a špehují nás přes počítače.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči bijí na poplach, jsou vyděšeni z toho, že je policie začala pokutovat na základě dosud nevídaných metod a technik. Digitalizace a technologie pokročila a už to není jen o tom, že policista stojí s radarem za bukem. Sám za redakci mohu přiznat zkušenost s pokutou za nezaplacenou dálniční známku. Policejní hlídka nestála v dešti u sjezdu z dálnice, ale „přečetla“ si mou SPZ přes kameru na mýtné bráně. Pak si na mne počkala u čerpací stanice.

Policie ČR sleduje řidiče on-line přes mýtné brány, to je novinka

Nicméně alarm není v tuto chvíli u nás, ale strachují se polští řidiči. Policisté v Krakově totiž zavedli nový způsob udělování pokut. A ten už začíná přinášet své první výsledky. Součástí policejního arzenálu se staly drony a pomohly odhalit řadu dopravních přestupků. Jakých? Zejména projíždění křižovatkami na červenou. Na známé a frekventované křižovatce, kde je denně velký provoz, byly nasazeny drony k monitorování chování řidičů.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Výsledkem bylo odhalení 16 případů projíždění křižovatkou na červenou. „Použití dronu nám umožnilo pozorovat, jak řidiči reagují na semafory,“ uvedl náměstek komisaře Piotr Szpiech. „Pokud byl signál červený a řidič projel křižovatkou, bylo vozidlo zastaveno a řidič byl kontrolován.“ Pokuty se jen sypaly. Usvědčení za projíždění křižovatkou na červenou má pro řidiče v Polsku vážné finanční dopady.

Česká policie dostane 38 nových stíhacích vozidel, pod kapotou budou mít 280 koní

Pokuta činí v přepočtu 2 500 Kč, navíc je to za 15 trestných bodů. Pokud se toto porušení týká železničního přejezdu, pokuta se zvyšuje na 10 000 Kč a pro recidivisty až na 20 000 Kč. Policisté takto vyzývají řidiče, aby byli na křižovatkách a železničních přejezdech mimořádně opatrní. Dodržování dopravních předpisů je zákonem vyžadováno a také finančně a bodově postihováno.

Více bezpečnosti? Více pokut, tedy více peněz do statní kasy

Nové postupy policie v Krakově mají za cíl zlepšit bezpečnost na silnicích a snížit počet dopravních nehod. Je důležité, aby řidiči byli ostražití a dodržovali dopravní předpisy, aby přispěli k bezpečnějšímu prostředí pro všechny. Jak je tomu u nás? I u nás Policie ČR využívá drony. Zejména k odhalování jízdy přes plnou čáru a nebezpečného předjíždění obecně. Nedávno proběhla na dálnici D8 v obou směrech mezi sjezdem 29 na Roudnici nad Labem a sjezdem 45 na Litoměřice rozsáhlá akce zaměřená na bezpečnost provozu s názvem „Předjíždění“.

Hlavním cílem této akce bylo zamezit předjíždění kamionů. Akce se odlišovala od podobných tím, že byl k monitorování chování řidičů použit právě policejní bezpilotní letoun s kamerou. Ten zaznamenával veškerá protiprávní jednání z výšky pod dohledem dopravního policisty Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Během akce bylo zapojeno dvacet dopravních policistů odboru služby dopravní policie.

Bylo zjištěno několik případů přestupků spojených s předjížděním a porušováním dalších pravidel silničního provozu. Využití bezpilotních letounů v rámci dopravně bezpečnostních akcí se ukázalo jako velmi efektivní, a proto se očekává, že budou i nadále široce využívány při podobných událostech v budoucnosti. Výborně. Na otázku, zda může pomocí dronů policie měřit rychlost, je odpověď ne. Zatím ne, uvidíme, ale někdy v budoucnu se to jistě stane realitou.

Jak řídíte, dodržujete předpisy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články