Policii došla trpělivost a začne pomocí kamer pokutovat největší nešvar Čechů na dálnici

Trvalá jízda v prostředním, nebo dokonce levém pruhu patří k nejčastějším prohřeškům na českých dálnicích. Policie našla celkem jednoduchou cestu, jak hříšníky trestat.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nemusíte ani denně jezdit po D1 a plnit si tak bobříka masochismu na dlouhé roky dopředu, ani nemusíte být řidič kamionu, pro nějž je dálnice samozřejmější než chodbička v předsíni. I náhodný a nepravidelný řidič, jedoucí po dálnici jen občas (speciálně tam, kde jsou 3 a více pruhů) si nemůže nevšimnout jedné skutečnosti. A sice kolik řidičů jedoucích kolem něj se dlouhé desítky kilometrů vezou v prostředním (nebo také levém) jízdním pruhu a případné brždění provozu je nechává zcela klidnými.

Plynulost jízdy není nad zákonem

Zkrátka nabyli dojmu, že když je jízda plynulá, je i bezpečná. Proti tomu samozřejmě nelze nic namítat, s jednou jedinou výjimkou: musí to být vpravo. Plynulá jízda v jakémkoli jiném, než pravém pruhu vede v důsledku k zpomalení provozu. A navíc, je zcela v rozporu s dikcí zákona, který pochopitelně platí i na dálnici. A který se pak v ústech žen a můžů zákona stává vcelku jednoduchým způsobem, jak odlehčit vaší peněžence nebo účtu. To kdybyste chtěli platit kartou. Ona zákonná dikce přitom vypadá následovně:

Zákon 361/2000 Sb., paragraf 12:

„Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.“
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pregnantní formulace nestrpí „kreativní výklad“

Formulace výše uvedeného paragrafu je přitom natolik jednoznačná a zřejmá, že opravdu nedává prostor k typicky českému, kreativnímu „vysvětlování“. A že takových „vysvětlení“ onoho paragrafu 12 policisté slyšeli opravdu nepočítaně, o tom se asi není třeba zmiňovat. Jezdí tak všichni kolem / když jedu uprostřed, je to bezpečnější“ je jen několik z obvyklých perel. Všechno špatně. Vpravo, pokud ne vpravo, tak jen na předjetí. Ne na souvislou jízdu.

Navíc policie opravdu nemá na dálnicích problém s jakýmkoli dokazováním, to je snad všem jasné. Počet kamer umístěných na všech mostech, ukazatelích a branách je opravdu velkolepý a stále roste. Sledovat (a natočit) desítky vteřin trvající jízdu někoho v prostředním pruhu je opravdu otázka jednoho kliknutí myši. Vyplatí se za toto kliknutí myši následně tenčit svoje úspory, v době, kdy se zdražuje zcela všechno? Nemyslíme si to. Jízdou vpravo ušetříte krom svojí peněženky také případné nervy kolemjedoucích řidičů. Double bonus? Vypadá to tak.

Souhlasíte s přísným pokutováním prostředního/levého pruhu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články