Policisté zadrželi skupinu, která kradla auta zesílením signálu z klíčku

                   

Polským policistům se podařilo odhalit a hlavně zadržet skupinu 5 lidí, kteří se v poslední době podíleli na několika krádežích vozidel. Dokonce se policii podařilo získat zpět dvojici aut v hodnotě přes 800 tisíc zlotých, tedy v hodnotě téměř pět milionů korun. Vzhledem k těmto odcizeným vozidlům je celkem jasné, že se tento gang specializoval na krádeže spíše luxusních vozidel. U obou z nich, jak u odcizeného Audi, tak u odcizeného Mercedesu byla použita stejná metoda, která je založena na zesílení signálu z klíčku, který umožní takzvaný bezklíčový vstup do vozu.

Putovali na policejní stanici

Tento pětičlenný gang, který policisté dopadli, ihned putoval do cely. Nikdo ze zlodějů v tu chvíli neměl ani krapet podezření v tom, že jim je policie na stopě. Ta vtrhla do jejich dílny právě ve chvíli, kdy pracovali na ukradeném Mercedesu. Pětice zatčených mužů ve věku 34 – 39 let byla ihned převezena na policejní stanici, kde si vyslechnou obvinění. A trest patrně nebude nijak mírný, jelikož jim hrozí dlouhých 10 let vězení.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jednoduchá a sofistikovaná technika krádeží

Nejenom, že se vyvíjejí technologie u aut. Ony se vyvíjejí také u zlodějů. U vozů s bezklíčovým vstupem to mohou mít za ideálních podmínek velmi jednoduché. Jediné, co jim stačí, je zachytit signál vycházející z klíčku, ten následně zesílit a poslat ho směrem k vozu, kde už stačí pouze odemknout a nastartovat. To vše bez jakéhokoliv mechanického poškození auta. A od doby, kdy k zesílení byly potřeba různé nápadné systémy antén, uběhlo několik let. A tak zesilovací zařízení zlodějů už může být celkem nenápadné.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Rizika lze omezit

Nutno dodat, že i když zloději disponují stále lepší technikou, riziko krádeže se dá jednoduše omezit na minimum. Stačí nenechávat klíček u okna, ale uložit ho na místo, kde je průchod signálu ven, kde se budou nacházet zloději, mnohem komplikovanější. Ochranu dále vymýšlejí i samotné automobilky, třeba tak, že pokud se klíček delší čas nehýbe, je vysílání signálu přerušeno a obnoví se, až když je klíček znovu v pohybu – třeba když ho vezmeme a dáme do kapsy, když jdeme k autu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články