Jízda v mlze je velmi riziková, jelikož se podstatně snižuje viditelnost a tím se zvyšuje riziko možné nehody. Tomu se chce postavit automobilka Porsche, které vyvíjí unikátní senzory pomáhající řidičům.

Kdo někdy jel v mlze, ten potvrdí, že to není nic příjemného. Výrazně se snižuje viditelnost a zapnuté mlhovky pomáhají spíše udržet auto ve správném pruhu, než že by pomáhaly k tomu, aby řidič viděl dále než pár metrů. I při přizpůsobení rychlosti může dojít k tomu, že se na vozovce objeví nečekaná překážka, která je důvodem kolize. Toto chce minimalizovat Porsche pomocí systému, který má řidičům pomoci právě při jízdě v mlze.

Investice do izraelského startupu TriEye

Porsche se rozhodlo, že nebude daný systém vyvíjet samo. Zvolilo sázku na jistotu, kterou má být izraelský startup TriEye. Právě v něm automobilka koupila menšinový podíl a tak se bude moci nepřímo podílet na vývoji unikátní kamery, která by měla zvýšit bezpečnost při špatných povětrnostních a světelných podmínkách. Jakmile bude zařízení vyladěno k dokonalosti, dojde k jeho využití ve vozech Porsche.

Krátkovlnná infračervená kamera
Izraelská společnost vyvíjí unikátní krátkovlnnou infračervenou kameru, která je unikátní svými malými rozměry, vysokým rozlišením a také velmi příznivou cenou v porovnání s aktuálními konkurenčními produkty. Také nelze opomenout její vlastnosti – tedy samotnou funkčnost, která má pomoci odhalit různé překážky, které vlivem povětrnostních podmínek nezvládne odhalit lidské oko. Kamera bude samozřejmě spolupracovat s řadou dalších bezpečnostních senzorů v autě. V budoucnu má být její využití spojeno také s autonomními vozy, což opět zlepší jejich vlastnosti související s bezpečností.

Peníze pomohou vývoji

Finance, které izraelská společnost dostala samozřejmě pomohou vývoji jejich zařízení. To je postaveno na základech nano-fotonického výzkumu, který probíhal více než deset let na hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V roce 2017 došlo k založení společnosti TriEye, jejímž cílem byl využít tento vývoj k výrobě zařízení, které by mělo pomoci moderním vozidlům právě ke zvýšení bezpečnosti.