Poškrábané auto opravíte snadno i doma za pár minut. Stačí použít správné potřeby

O věčném lesku svého vozu bez jakýchkoli problémů lze sice snít, ale realita se tomuto stavu nikdy nepřiblíží, je to zkrátka vyloučené.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každé auto se občas potká s něčím tvrdým (kamínky, nečistoty) a utrpí nějaký ten škrábanec. Jemný a nenápadný, kterého si za celé roky ani nevšimnete, nebo naopak něco pořádného, co hyzdí lak stejně jako jizva středověkého šermíře. Jenže zatímco takové jemné škrábnutí je spíše estetickou záležitostí, hlubší rýhy nejenom nevypadají dobře, ale karoserie může dokonce začít korodovat. Poškrábaný lak můžete přitom opravit „profesionálně“ sami doma i bez návštěvy servisu.

Malé škrábance odstraníte za pár minut

Univerzálním postupem je včasná a rychlá oprava, hlavně tehdy, pokud jde poškození hlouběji, tedy i pod ochrannou vrstvu laku. Některé takové neduhy se dají opravit doma svépomocí pomocí vhodných prostředků, pokud člověk ví, co dělá. Jiné, obvykle ty horší, je ale třeba svěřit specialistům nebo autolakovně. O postupu zpravidla rozhoduje hlavně délka a hloubka škrábance, a také velikost zasažené plochy laku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlásečnicové škrábance odstraníte snadno leštidlem s abrazivy.

Jemné škrábance může způsobit řidič i sám neopatrným čištěním vozu, například když v hadříku zůstane pevná nečistota. Dalším zdrojem bývají jemné větve u silnice, které při jízdě ani nevnímáte. Někdy tak dojde k poškození pouze ochranné vrstvy, jíž lze opravit pomocí leštidla s obsahem malých abrazivních součástek, které rozetřete po zasaženém místě. Případně se dají použít retušovací pera nebo fixy určené právě na taková drobná poškození.

Jak opravit hluboké rýhy a viditelné škrábance laku

Nejhorší možností jsou dlouhé škrábance, které skrze ochrannou vrstvu proniknou až na kov. Vzniknout mohou jak při nešikovném otvírání dveří nebo parkování, tak úmyslně, pokud vám někdo například „objede auto klíčem“. Jakmile je odkryt samotný kov, může dojít k jeho korozi, a je proto vhodné přijít s řešením co nejdříve. Většina takových rýh se dá vyřešit pomocí vosku s abrazivy, případně pasty s hrubšími látkami, které snáze vyplní i větší škrábance.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na hluboké rýhy je potřeba použít pastu; případně v kombinaci s brusnými kotouči.

Pakliže si na opravu netroufáte, nebo jsou rýhy výrazné už z dálky, může být lepším řešením návštěva autoservisu, kde mají potřebnou praxi i nástroje, pomoci však může i autolakovna (obvykle bývá dražší). Pokud máte dostatek praxe a chcete si i takové poškození opravit sami, sáhněte po brusných kotoučích a pastách. Při troše trpělivosti jistě dosáhnete uspokojivého výsledku i bez návštěvy odborníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články