Poškrábaný lak aneb jak se rychle zbavit nevítaných hostů

                   

Drobné oděrky se hojí rychle…,

Začneme od těch nejmenších škrábanců a šrámů, za nimiž většinou stojí drobné kamínky nebo odlétávající štěrk z pod kol vozidla, které jede před vámi nebo vás právě předjíždí. Také větvičky keřů, které trčí do vozovky nebo prudké výkyvy počasí doprovázené např. krupobitím, dokážou napáchat škodu na kráse vašeho plechového miláčka. Příčinou vlasových trhlinek, které váš vůz hyzdí, mohou být v neposlední řadě i nešetrné a nekvalitní kartáče automatických mycích linek. Poslední možnost, jak mohou malé škrábance vzniknout, je vaše vlastní nešikovnost, kdy se snažíte příliš nešetrně odstranit z karoserie zbytky přilepeného hmyzu, smůly, asfaltu nebo ptačích „dárečků“ s pomocí nevhodných prostředků a nástrojů.
Abyste tyto malé, nicméně (zejména na slunci) zjevné kosmetické vady dovedně zamaskovali, aniž by je kdokoliv jiný odhalil, měli byste nejprve zavítat do obchodu s kvalitní autokosmetikou. S pomocí odstraňovače škrábanců laku můžete své auto zbavit nejen výše uvedených vad na kráse, ale i menších rýh, stop barev z cizích laků nebo starých zažraných šmouh, které z laku nezmizí ani po důkladném umytí vozu.
Tyto chemické přípravky mají většinou podobu vosku, krému či leštěnky. Řada z nich obsahuje účinné abrazivní složky, které mohou být vyrobené např. na bázi nanotechnologie. Představují nejjemnější možnou alternativu pro korekci porušeného povrchu karoserie vašeho automobilu, ať již je opatřena lakem klasickým či metalízou. Pro rozleštění těchto prostředků doporučujeme použít utěrky z mikrovlákna. Aby byl účinek co nejvyšší a vy jste nenapáchali víc škody než užitku, měli byste se řídit přiloženým návodem k použití.
Na trhu můžete narazit i na speciální odstraňovače škrábanců, které jsou vhodné pro povrchy z umělé hmoty, akrylu a plexi dílů.
Podobnou službu, jako odstraňovače škrábanců autolaku, vám prokážou i retušovací tužky a renovační pera (korekční fixy). Většinou jsou jde o výrobky odolné vůči vodě a UV záření. Seženete je buď v čiré variantě nebo v několika barevných odstínech.
Jejich výhodou je stejně jako v případě odstraňovačů škrábanců velmi snadná aplikace.

…na ty hlubší musíte s citem a s brusnou pastou…

Pokud se vám přes veškerou opatrnost nějak „zadařilo“ přijít k větší úhoně a vrypy, rýhy a oděrky na laku vašeho auta jsou velké a hluboké, odstraňovač škrábanců ani retušovací tužka vám stačit nebudou. Musíte sáhnout po lešticí a brusné pastě, která si s těmito nešvary poradí.
Pasta s obsahem brusných částic slouží nejen k renovaci starých poškrábaných laků, ale dokáže odstranit i zkorodované barevné částice laku, pomáhá oživit původní barvu a navrátit ztracený lesk. Působí rychle, ošetřovanou plochu spolehlivě a jemně vyhladí a s její pomocí získá váš vůz dokonalou povrchovou úpravu a dlouhodobou ochranu. To samozřejmě platí i v případě nových, moderních vrchních laků. Stejně jako v případě retušovacích tužek se brusné pasty vyrábějí ve více barevných odstínech anebo v bezbarvém provedení.

…a ty největší přenechejte specialistům

Jestliže se vám přes veškeré vaše úsilí nepodařilo z povrchu auta odstranit hluboké rýhy, nezoufejte, ještě není nic ztraceno. Obraťte se na profesionály, kteří disponují jednak bohatými zkušenostmi a odbornými znalostmi, jednak drahými přístroji, které se vám nevyplatí kvůli jednomu škrábanci, byť nepřehlédnutelnému, kupovat. Barva, která je sedřená až na plech, hluboké vrypy, popraskaný lak, to vše je živnou půdou pro korozi, která rychle znehodnotí váš vůz. Vyhněte se v těchto případech pokusům o opravy svépomocí a dopřejte svému autu tu nejlepší péči.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články