Poslouchejte svůj motor. Situace, které ukazují na to, že začíná vynechávat

                   

Motor je srdcem auta. Je třeba mu věnovat nejenom náležitou péči, ale je třeba také diagnostikovat případné závady a zamířit do servisu dříve, než bude pozdě. Ideální je vědět jak zjistit, že motor vynechává. To může být spojeno se špatným chodem některého z válců. Sice se s vozem dá dále jet, ale problém se v budoucnu může rozrůst. Nehledě na fakt, že špatně pracující motor bude mít i vyšší spotřebu, nebo emise. Jak tedy zjistit, že vše nepracuje tak, jak má? Podle mechaniků si stačí všímat těchto věcí.

Ztráta výkonu a časté trhání

První věc, která může naznačovat, že váš motor vynechává, je to, že dochází ke ztrátě výkonu. Po sešlápnutí pedálu není akcelerace taková, jak se očekává. Dále může docházet i k tomu, že je jízda velmi trhaná, hlavně po sešlápnutí, nebo i po povolení plynového pedálu. Někdy se k tomuto mohou přidat i výrazné vibrace.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Nepříjemné zvuky

Vyplatí se poslouchat motor. Jak proto, že zjistíme v jakou chvíli přeřadit, tak samozřejmě i proto, že poznáme, že s ním není něco v pořádku. Pokud se objevují zvuky podobné praskání nebo obrazně řečeno kýchnutí, může to naznačovat právě problémy s válcem. Také může dojít k tomu, že vám přijde, že zvuk motoru je jiný než dříve, což je opět dáno tím, že jeden válec nefunguje.

Podivný zápach

Objevit se mohou také nepříjemné pachy, které ucítíte i u sebe, v kabině motoru. Může to být unikajícími tekutinami. Často může docházet k tomu, že tyto pachy mají nádech oleje, nebo chladicí tekutiny.

Kontrolka na palubní desce

Poměrně spolehlivým ukazatelem toho, že motor není v pořádku, je kontrolka na palubní desce. Pokud se rozsvítí, dává vám samotné auto najevo, že byste měli navštívit servis a kontaktovat mechanika. Ten vaše obavy většinou potvrdí a pustí se do odstranění závady.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Problémy se startem

Někdy se mohou objevit také problémy se startem motoru. Může trvat i delší dobu, než skutečně plnohodnotně naskočí. A pokud se tak stane, přidávají se do hry již jednou zmíněné problémy, spojené především s možným zápachem, nebo podivnými zvuky.

Vyšší kouřivost

Jasným signálem toho, že s motorem není vše v pořádku, je také vyšší kouřivost. Stačí sledovat co se děje za vaším vozem a rázem budete mít jasno, že motor nebude zcela v pořádku. A to hlavně, pokud se výfukový plyn barví do tmavšího, intenzivního odstínu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub