Použití startovacích kabelů má svá specifika. Poradíme, jak je správně zapojit

                   

Přišli jste k vašemu autu, nasedli dovnitř, otočili klíčkem, ale nic se neděje? Auto nestartuje a vy potřebujete nutně odjet? V takovém případě je možné využít startovací kabely a pomoc někoho, kdo je na parkovišti blízko vás. Pokud kabely i dobrovolníka máte, je třeba dodržet několik důležitých specifik.

Zkontrolujte autobaterie

Prvním pravidlem je to, že vůz, ze kterého si budete elektřinu půjčovat by měl mít autobaterii s kapacitou stejnou, popřípadě vyšší. Pokud by měl takzvaně slabší autobaterii, nemusí se startování pomocí kabelů podařit. A co více – může dojít k tomu, že mu z ní vysajete veškerou energii a v tu chvíli budou na parkovišti znehybněna hned dvě auta, která nebudou mít možnost nastartovat.

Nejprve plusové kabely

Začínáme propojovat obě auta. Jako první je třeba připojit červený plusový kabel k plusovému pólu autobaterie, která je nabitá. Během tohoto kroku dejte pozor, aby se druhý konec ničeho nedotýkal a nemohlo dojít k případnému zkratu. Následně zapojte druhý konec plusového kabelu k baterii, která je vybitá. Tedy k vašemu automobilu.

Nyní minusové kabely

Nyní přichází chvíle, kdy zapojíte minusové kabely. Ty jsou obvykle černé nebo modré. Jako první je třeba připojit kabel k minusovému pólu nabité baterie. A kam s druhým koncem? Pamatujte, že se nikdy nepřipojuje na vybitou baterii. Je třeba ho takzvaně ukostřit. Ideální je jeho připnutí kamkoliv na nenatřenou část vaší karoserii. Třeba na nějaký kovový díl pod kapotou.

Nastartujte jeden a potom druhý automobil

Nyní byste měli sednout do vozu s nabitou baterií a nastartovat. Jakmile jeho motor běží, je možné zkusit start motoru ve voze který má baterii vybitou. V ideálních případech by měl ihned naskočit. Pokud ne, můžete to ještě několikrát zkusit. Doporučujeme nespouštět startér na více než několik vteřin. Pokud auto nenaskočí, vraťte klíček do základní polohy a zkuste to znovu. Pokud se ani na další pokusy nic nestane, vzdejte to.

Jak kabely odpojit?

K odpojení by mělo dojít v opačném pořadí. Nejprve sundejte minusový konec z ukostření a potom z nabité baterie. Potom sundejte plusový konec z baterie vybité a na závěr z baterie nabité. Tento postup platí jak v případech, kdy nastartujete, tak i při těch, kdy se vám to nepovede.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články