Modrá tabulka s bílým nápisem je v DE pro řidiče přepravující osoby povinná

Relativně nové povinné označení s bílým textem na modrém podkladu. Čeští řidiči je používat nemusejí, znát je se ale vyplatí.

i Zdroj fotografie: S vědomím IHK
                   

Jako by toho nebylo dost, je tady další tabulka, kterou musí někteří řidiči mít za sklem. Naštěstí se to netýká nás, našich řidičů obecně. Nicméně řidiči, kteří vyjížděn z Čech přes německé hranice, mohou takto označená auta vídat. A divit se a obávat, jestli nejde o nějaký nový předpis související s ekologií. Každý asi někdy slyšel o „emisní“ nálepce, která je povinná pro vjezd do určitých zón. O tu se v tomto případě nejedná.

Modré značení s bílým textem může nechávat řidiče v klidu

Ovšem ti motoristé, kteří pracují v Německu a zabývají se přepravou osob, by měli zpozornět. Nový modrý polep se objevuje na stále více autech, která lze u německých sousedů potkat, a ne každý ho zná a hned ví, co se za tímto označením skrývá. Modrá cedulka souvisí s komerční placenou přepravou osob.

iZdroj fotografie: Pixino

Jedná se o pořadové číslo půjčoven aut jako jsou Uber, FreeNow nebo Bolt. Od novely zákona o přepravě cestujících je v Německu takové označení povinné. U nás nic takového není a ten, kdo používá aplikaci Uber se orientuje zejména podle registrační značka a modelu auta. V aplikaci se dozví, jaký vůz s jakou SPZkou pro něj přijede a ten vyhlíží. Některé vozy Bolt jsou označené velkými značkovými polepy. V Německu uvedené tabulky slouží pro snadnější identifikaci vozidel a jejich přiřazení k druhu provozu.

Evidence řidičů služeb přepravy osob je povinná

Čemu systém tabulek pomáhá? Značení má pomoci například na letištích rozlišit, zda jde o auto z půjčovny nebo taxi. Označení s bílým textem na modrém podkladu za zadním oknem je nyní povinné. Související legislativa říká, že „u aut z půjčovny musí být vnější a vnitřní znak v souladu s přílohou 3a spolu se sériovým číslem vydaným schvalovacím orgánem umístěn v pravém dolním rohu zadního okna.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Evidenční číslo půjčoven obvykle začíná písmenem, které označuje město, obec nebo okres, odkud vozidlo pochází. Například ve Frankfurtu to bude F. Pokud je auto z půjčovny ze čtvrti Erding, evidenční číslo začíná na ED. V některých případech jsou na nálepce pouze čísla. Takže podtrženo a sečteno, český řidič se nemusí obávat, že by měl mít nějakou podobnou tabulku za sklem, naopak pokud použije v N2mecku zákazník vozidlo nějaké přepravní společnosti, měl by si číslo za sklem pro jistotu ověřit.

Máte na autě nějakou nálepku?

Zdroj: Taxi-heute
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články