Povinná výbava auta 2024: Už máte novinku nebo vás bude zapomnětlivost stát majlant na pokutách?

Řidiči nesledují většinou změny v pravidlech a pak se diví, že dostanou pokutu. Co je pro tento rok součástí povinné výbavy?

i Zdroj fotografie: KralupyTV / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Povinná výbava je součást doplňků, které musí mít ve vozidle každý. Předepisuje to zákon. Povinná výbava prochází změnami tak, jak se vyvíjí i motorismus. S trochou nadsázky by šlo říct, že za pár let, až budou pouze elektromobily, bude součástí povinné výbavy nabíječky na solární panely. Zpět ale k věci. V sousedím Polsku aktuálně řeší to, že řidiči ignorují povinnou výbav tak, jak ji definují předpisy.

Jaké novinky vstoupily od 1.1.2024 v platnost a co je povinné?

Jde zejména o hasící přístroj, který je u našich sousedů povinný. Na to by měl mimochodem myslet každý řidič, který se tam vypraví. Nejde jen o to mít v autě hasičák. Jedna z klíčových povinností zahrnuje pravidelné kontroly a údržbu hasicího přístroje, tak, aby byl vždy připraven k použití. Řidič musí navíc hasící přístroj nechávat zkontrolovat. První kolo má platnost 2 roky, a po uplynutí je nutné navštívit servis.

iZdroj fotografie: Senado Federal / Creative Commons / CC-BY-SA

Nedodržení těchto pravidel může znamenat pokutu od 100 Kč do 2 500 Kč v přepočtu. Dalším prvkem, na které polští řidič moc nevěří, je výstražný trojúhelník. Kromě toho, že je nutné ho mít ve vozidle, je důležité vědět, jak ho správně umístit. Jak je tomu u nás? V našich podmínkách zůstává povinná výbava pro rok 2024 taková, jakou ji známe z loňského roku.

Chodci mají stejné povinnosti jako řidiči: Tyto 4 věci nesmí udělat, hrozí vysoké pokuty. Ne každý o těchto pravidlech ví

Obsahem je autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro řidiče a sada pro opravu pneumatiky nebo rezervní kolo. Popřípadě uzavřená asistenční služba. Existuje také termín doporučená výbava. Ta už není povinná, ale je vhodné ji v automobilu mít. Je to zejména formulář záznamu o dopravní nehodě, tažné lano, svítilna, nůž na řezání bezpečnostních pásů. Za doporučenou výbavu se dá také považovat výbava sezónní. Ta se odvíjí od toho, jaké je aktuálně počasí.

Kromě výbavy platí i další doporučení, třeba mít natankováno

V zimě ji pak tvoří hlavně škrabka a smetáček, dále třeba rozmrazovač, zapalovač. V létě naopak zásoba vody. V neposlední řade j důležité, aby řidič povinnou výbavu (potažmo nepovinnou) ve voze nejenom měl, ale věděl, jak ji používat. Je třeba znát, jak a kam umístit v případě potřeby výstražný trojúhelník. Je paradoxní že řada řidičů neumí používat tažné lano, hever, nůž na řezání pásů. Motoristé často neví, kde má auto pojistky a jak vyměnit žárovku.

Máte v autě povinnou výbavu?

Zdroj: Cebia
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články