Povolenou rychlost překračuje 75% řidičů, patříte mezi ně? Jak si vede ČR ve srovnání s ostatními státy?

                   

Většina dotázaných řidičů by se ke svému stylu jízdy nepřiznalo. Naštěstí tady zase máme nejrůznější průzkumy, které dokazují, jak si vedeme s dodržováním předepsané rychlosti. Například společnost LeasePlan připravila průzkum MobilityMonitor, kterou prováděla v sedmnácti zemích. V Čechách na tom tak špatně nejsme.

Povolenou maximální rychlost vědomky překračují tři ze čtyř dotázaných řidičů

Vezmeme to z lepšího konce. Podle statistik přibližně 20% řidičů nikdy rychlost nepřekračuje v případě, že veze děti. Zhruba třetina řidičů jezdí na hranici limitu, když je na silnici slabý provoz a třicet procent řidičů překračuje rychlost jen na dálnicích a to v situaci, kdy spěchají.

Británie odměňuje poctivé řidiče

V Británii se obezřetní řidiči odměňují v podobě nižšího pojistného, ale pouze v případě, že jezdí podle předpisů a bezpečně. Pokud chtějí dosáhnout na zvýhodněné pojištění, je jim do vozu implementována takzvaná černá skříňka, která kontroluje jízdu. Budete se divit, ale na tuto kontrolu na britských ostrovech už přistoupilo více jak 300 tisíc řidičů! Z těchto enormních čísel pak pojišťovna sestavila statistiku, která vozidla se nejčastěji dopouštějí rychlé jízdy. Mezi pět největších pirátů silnic patří majitelé vozů Bentley Continental GT, BMW 420d, BMW M135i, Audi Q5 a Audi A5.

A jak jsou na tom okolní státy

Ke statisticky nejhorším řidičům jsou Švédové, kteří překračují rychlost v počtu devět z deseti. Stejná situace je i v Norsku a Dánsku. O něco lépe jsou na tom ve Spojených státech amerických, kde překračuje rychlost pouze 52% řidičů. Podobně s pětapadesáti procenty je na tom Řecko. V České republice se řadíme na celosvětový průměr.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články