Pozor na barvu vašeho vozu. Tyto nejvíce lákají zloděje

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Podle čeho vybírat auto? Říká se, že muži vybírají auto podle výkonu a technických parametrů, dbají na výběr značky, motorizaci nebo výbavu, zatímco ženy volí auta podle barvy. A podle čeho vybírají zloději? Budete se divit, ale statisticky si také zloději vybírají vozy a jejich barvu podle určitého klíče, proto bychom měli výběru barvy věnovat pozornost i z tohoto důvodu. Které barvy lákají zloděje nejvíce a proč?

Výrazné barvy zloděje odrazují

Jednoznačně nejčastějšími barvami prodávaných aut jsou bílá, šedá, černá a stříbrná, z celkového počtu prodaných aut je v Evropě v těchto barvách dokonce 80 % vozů. V evropských statistikách je každé třetí vozidlo bílé, bílá tak obsazuje v posledních letech první příčku v barvách aut, následují černá, modrá, stříbrná a šedá. Výrazným barvám patří zbývajících 20 %, barevnější bývají kompaktní vozy. Úplně stejnou statistiku si nese i tabulka krádeží. Také zloději milují achromatické, zatímco těm nevšedním a atypickým se vyhýbají. Tedy přesně těm barvám, které mají v oblibě ženy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hlavně zapadnout

Také důvody, proč si lidé pořizují auta v achromatických barvách se shodují s těmi nenechavců. Hlavní je zapadnout a nebudit pozornost, což se zlodějům v nejčastějších barvách daří. Také u značek si vybírají zloději nejrozšířenější, kromě případů, kdy kradou vůz konkrétní značky na zakázku. Barvy aut, které všichni vidí kolem sebe neustále, totiž nebudí nechtěnou pozornost svědků, ale jsou také hůře identifikovatelné na kamerovém systému, na čerpacích stanicích nebo odpočívadlech. To vše z jednoho prostého důvodu, v těchto barvách je prostě aut hodně a zloději mají větší šanci se svým lupem ujet.

Nejlepší ochrana? Excentričnost!

Být výstřední při výběru barvy auta tak přináší užitek, protože zloději si váš vůz s největší pravděpodobností nevyberou, když vedle bude stát stejná značka, ale v běžnější barvě. Proto volte barvy, které nejsou typické – zelenkavou, sytě zelenou, jasně červenou, oranžovou nebo zvláštní odstíny hnědé či fialové. Další zajímavou obranou proti krádeži jsou různé nálepky nebo identifikátory, i takovým vozům se snaží zloději vyhnout, protože by mohli vzbudit nechtěnou pozornost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články