Pozor na podezřele výhodné ceny zimních pneumatik. Věnujte pozornost důležitému značení

                   

Při výběru pneumatik berou řidiči v úvahu jejich velikost, značku a stáří. Poslední parametr je rozhodující zejména z hlediska bezpečnosti jízdy, a zároveň je často opomíjen a nekontrolován. Je třeba si uvědomit, že čím starší je pneumatika, tím horší jsou její jízdní vlastnosti. Ale svou roli hraje také stav pneumatiky – i relativně nové gumy mohou být hodně sjeté, pokud na nich dlouho jezdila těžká či plně naložená auta, používaná zejména pro pracovní účely.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak zkontrolovat datum výroby pneumatik?

Zkratka DOT znamená ministerstvo dopravy a pochází z názvu americké vládní instituce zabývající se schvalováním automobilových produktů. Zkratka DOT spolu se třemi nebo čtyřmi číslicemi označuje datum výroby pneumatiky. První jedna nebo dvě číslice identifikují týden výroby, druhé dvojčíslí pak rok. Číslo 217 tedy znamená, že pneumatika byla vyrobená ve 2. týdnu roku 2017. Číslo 2220 pak označuje novou pneumatiku, která byla vyrobena ve 22. týdnu letošního roku.

Vyřazené pneumatiky se slevou

Evropské normy stanovují, že pneumatiky mohou být skladovány nejvýše tři roky. Kupujete-li tedy nové, zkontrolujte si jejich označení. Někteří prodejci velmi výhodných pneumatik ve skutečnosti prodávají kusy, které byly skladovány příliš dlouho, než aby mohly být v Evropské unii nadále prodávány. Kupují tedy ve velkém vyřazené pneumatiky z jiných obchodů, které jsou určeny k exportu do třetích zemí s mírnějšími regulacemi.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nad kvalitou skladování visí otazník

Odborníci sice poukazují na to, že nepoužitá, ale správně skladovaná pneumatika je i po deseti letech ve skladišti dostatečně kvalitní. U těchto levných a vyřazených pneumatik vám ovšem nikdo nemůže zaručit, že byly skutečně skladovány v optimálních podmínkách. Obecně proto platí, že od podezřele levných pneumatik je dobré dát ruce pryč, jinak vám hrozí, že zažijete nepříjemné překvapení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články