Pozor na srážku se svěří – jak se v daném případě zachovat?

                   

Mnoho silnic vede skrz lesy, které jsou samozřejmě místem, kde žije mnoho zvířat. Jsou to především srny nebo divoká prasata, která mohou čas od času vyrazit z místa na místo. Když jejich trasu protíná silnice, může to být problém. Řidič před sebou najednou vidí zvíře a snaží se zastavit. Když se mu to povede, je všechno v pořádku. Když ne, může nastat problém. Jak se v takovém případě zachovat?

Stejně, jako u jakékoliv jiné nehody

Prvotní postup je stejný, jako u jakékoliv jiné nehody. Zapněte varovné blinkry, oblékněte si vestu a zabezpečte a označte místo nehody výstražným trojúhelníkem. Až potom se doporučují dělat jakékoliv další úkony. Pokud je škoda velká, nebo pokud na policii trváte, je samozřejmě třeba ji zavolat. Ta by měla na místo přijet a celou nehodu sepsat a zadokumentovat.

Co se sraženým zvířetem?

Zatímco u vašeho vozu to ve většině případů odnesou jenom plechy, sražené zvíře na tom může být hůř. Nastat mohou hned tři situace. Tou první je to, že zvíře bude schopno pohybu a uteče do lesa. Druhá situace je spojena s tím, že zvíře na místě zabijete, to leží na silnici a nedýchá. Třetí situací je, že zvíře je pouze zraněno, leží na vozovce a prokazatelně dýchá. Vaším prvotním úkolem by mělo být zavolat buď lesní správu, nebo myslivce, nebo například veterináře. Právě dané osoby se postarají o další kroky.

Pamatujte na to, že je vhodné volat i v případě, kdy zvíře uteče do lesa. Může mít zranění a je dobré, aby o něm lesní správa věděla. Pokud je zraněné na vozovce, je na místě snažit se ho nějakým způsobem uklidnit. Snažte se, aby na zvíře přímo nesvítila světla vašeho vozu, stejně jako přes jeho hlavu můžete přehodit například deku. Tím bude ve větší temnotě, čímž se zklidní.

Značky ukazují na riziková místa

Při jízdě nezapomínejte sledovat značky, které upozorňují na to, že jedete rizikovým místem, kde je výskyt zvěře opravdu velmi častý. Nutno říci, že ty už dávno nejsou jedinou možností, spojenou s eliminací možných srážek. Podél některých silnic lze najít oplocení, podél jiných zase speciální dřevěné tyče s látkou, který by měla zvěř odpuzovat, jelikož je pro ní nepříjemná. Zde však myslete na to, že nic není stoprocentní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články