Pozor na „zaručený“ trik, který slibuje obnovu původního stavu naftového motoru. Může být jeho konečnou

Tento levný a jednoduchý trik má obnovit výkon vašeho Dieselu, aby byl „jako nový“. Rozhodně to ale nezkoušejte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hodně řidičů používá tenhle trik, aby zvýšili výkon svého dieselového motoru. Informace a návody kolují po motoristických fórech a sociálních skupinách. Opravdu Dieselu prospěje přidání dvoutaktního oleje do nádrže? Nebo potom celý motor jen ztratí dech? Tento trik neprovádějte, váš motor to nezvládne, ačkoli debaty o tomto způsobu obnovení výkonu kolují stále a jsou pořád živeny novými zkušenostmi.

Zázračný trik na Diesel „jako nový“

Do roku 2015 byly dieselové motory považovány za nejlepší možné řešení problému se zvýšenou koncentrací emisí CO2 v atmosféře. Teďka se ale dostávají ke slovu elektromobily a prodeje Dieselů klesají jako snad nikdy v historii. Mají ovšem stále mnoho fanoušků a na ulicích je jich stále spousta. Není divu, protože jen Diesel nabízí vysoký výkon, malou spotřebu a dlouhý dojezd na jediné natankování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Neodvratný konec dieselů motivuje řidiče k hledání cest na prodloužení jejich životnosti a je tu taky starý trik spočívající se smíchání dieselového palice s dvoutaktním olejem. V minulosti obsahovalo palivo dieselů hodně síry, což se projevilo na vysokých emisích. Výrobci s ní tedy skončili, jenže palivo mnohem méně lubrikuje, což je problém. Dneska se do paliva přidávají lubrikační složky, které ovšem ne vždycky dostojí svému jménu a poslání.

Trik, který není použitelný ve všech motorech

Podle odborníků mixování oleje a paliva může opravdu prodloužit životnost motoru, ale sníží se cetanové číslo. To způsobí pokles síly a opožděné spálení paliva. Tato „zlatá rada“ nicméně funguje u starých dieselů, a pokud to samé provedete u moderních, koledujete si o vážné problémy s nákladnou opravou. Aktuální Diesely používají vysokotlaké vstřikovače, které jsou velmi citlivé na jakékoli nečekané přídavky do směsi paliva.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě takového mixování se mohou jednoduše ucpat a oprava vás přijde pěkně draho. Kromě zlepšení lubrikace má olej také vysokou viskozitu, což může zničit ochranné filmy uvnitř motoru. Popel v oleji může zase ucpat konkrétní filtry v dieselu. Toto experimentování může skutečně pomoci s lubrikací starých motorů. Pokud máte ovšem moderní Diesel, rozhodně tyto „zaručené“ triky nezkoušejte, protože si motor nejspíš pouze zmrzačíte.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod