Pratelné filtry přežijí zbytek auta a jsou jednorázová investice

                   

V autě je několik filtrů, které plní velmi důležité činnosti, aby mohlo auto správně fungovat, a posádka měla jistý komfort. Čas od času ovšem vyžadují výměnu… nebo ne?

Zejména u starších vozů je potřeba filtry měnit častěji – ať už se jedná o vzduchové, kabinové, olejové, nebo palivové. Moderní auta obsahují zpravidla kvalitnější filtry, i ty ale výměnu vyžadují. Některé je potřeba kontrolovat či rovnou měnit po 40 tisících kilometrů, jiné vydrří dvojnásobek. Obvykle se tedy jedná o investie jednou za pár let – pokud ale plánujete auto vlastnit co nejdéle – určitě není zanedbatelná. Navíc mohou nastart případ, kdy bude nutné některý z filtrů vyměnit už dříve. Abyste nemuseli pokaždé kupovat nové, mohu být řešením tzv. pratelné filtry, které vydrží napořád.

Každý druh filtru má pratelnou variantu

V autě jsou filtry na několika místech, a nejzatěžovanější bývají přitom palivové a olejové. Zejména u dieselových motorů jsou vystavovány vysokým tlakům a průtokům, což může při dlouhodobě vysokém zatěžování způsobit jejich poměrně rychlé zanesení. Například dodávky a nákladní vozy pak mohou vyžadovat výměnu i jednou ročně. Zatímco jednorázové filtry by byly na vyhození, pratelné stačí vyčistit a znovu naolejovat, čímž získají původní filtrační vlastnosti.

iFoto: Shutterstock

Produkty od top výrobců jsou testovány i pro téměř nereálné situace, kdy byl jeden a ten samý filtr 100krát vyprán a znovu naolejován, a stále si zachovával víc jak 95% účinnost. V horizontu několika let tedy mohou pratelné filtry ušetřit několik tisíc korun. Počáteční investice je sice o něco vyšší než u jednorázových, jsou ovšem konstruovány tak, aby vydržely déle než samotné auto. Koupit lze olejové, palivové, vzduchové nebo kabinové filtry.

Proč je dobré pratelné filtry používat?

Užíváním pratelných filtrů šetříte své finance, což je nejspíš důvod, který zajímá většinu motoristů. Málokdo už si ale uvědomuje pozitivní dopad na životní prostředí. Když není potřeba filtry měnit, nevzniká tím odpad, a zároveň nemusí docházet k výrobě nových. Životní prostředí je tak ušetřeno více způsoby. Vy navíc nemusíte pokaždé jezdit do obchodu pro nový a ztrácet tak čas a peníze za palivo, nebo ho objednávat z internetu a zaplatit za poštovné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články