Pravidelná výměna stěračů prospěje autu na diesel i benzín

Když se podíváte na svoje auto, nejspíš si ani nevzpomenete, kdy jste naposledy kontrolovali, nebo dokonce měnili stěrače.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každý řidič vidí stěrače během činnosti, ale vlastně je pořádně nevnímáme. Jsou takovou tou věcí, která je natolik samozřejmá, že ji bereme za danou. Což se bohužel projevuje také na tom, že jim málokdy věnujeme takovou pozornost, jakou si reálně zaslouží. Minimálně za to, že se starají během jízdy za mizerných podmínek o kvalitní výhled ven. A v zimě jsou namáhané mnohem více, za což si zaslouží i více péče.

Věnovaná pozornost je zdarma a rozhodně se vyplatí

Jedete si takhle po silnici a zastihne vás poměrně silná bouřka se vším všudy. Blesky, vítr, spousta deště, znáte to. A stěrače se najednou pohnou jen několikrát a pak zůstanou stát uprostřed předního skla. To vás samozřejmě rozhodí a navíc okamžitě ztrácíte přehled o situaci na vozovce, protože bouřka pokračuje. A tomuhle všemu se dá předejít jejich pravidelnou kontrolou a výměnou jednou za cca 6 měsíců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě samotné výměny existuje i pár věcí, které je nutno dodržovat, aby stěrače řádně plnily svou funkci. První zásadou je nestírat skla nasucho. Jednou za měsíc si vzpomeňte a kontaktní plochu stěrače umyjte měkkou houbičkou a obyčejnou vodou a mýdlem. Sklo omyjte také a použijte odmašťovač na autoskla. Při kontrole v servisu si nechte seřídit trysky ostřikovačů a používejte kvalitní směs. Pokud je venku vedro, parkujte ideálně ve stínu, případně stěrače zvedněte.

Výměna dosluhujících stěračů

Pokud je často používáte, doporučuje se jejich výměna jednou za 6 měsíců, tedy po letní i zimní sezoně. Při nižší frekvenci stačí jednou za rok. Nemusíte se bát nákladů, protože kvalitní stěrače pořídíte do 200 Kč. Můžete vyměnit jen gumičky, ale pokud s tím nemáte zkušenosti, raději vyměňte celek. Výsledek totiž může být ještě horší než opotřebované stěrače.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte, že máte stěrače i vzadu. Odejměte je od skla a odjistěte úchytku. Nastavte je od skla do úhlu 45° a vyhákněte. Nový stěrač zbavte ochranného obalu a uchyťte stejným způsobem. Poté ho vraťte do původní polohy a zajistěte. V případě plochého stěrače stiskněte pojistku, vysuňte stěrač, nasuňte nový a pojistku opět zacvakněte. Otestujte nový kus několikrát s ostřikovačem a můžete klidně pokračovat v cestování.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články