Co dělat, když se na silnici objeví mlha? Musíte znát 3 základní pravidla pro používání mlhovek a bezpečné jízdy

Mlha se objevuje nejčastěji na jaře a na podzim. Někteří řidiči netuší, jak se mají chovat při jízdě v těchto podmínkách, a poté ohrožují na životě nejen sebe, ale i ostatní řidiče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim je tu již nějakou dobu s námi a s ním je spojený i vznik mlh. Někteří lidé vyjedou na silnice se svým vozidlem i přesto, že poté nevědí, jak se mají správně chovat. Takovým chováním ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Jestliže někdo netuší, jak se má chovat při zhoršených podmínkách pro jízdu, neměl by usedat za volant. V takovou chvíli je lepší zvolit jízdu MHD. Připomeňte si alespoň několik základních pravidel pro bezpečnou jízdu v mlze.

Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi auty

Pro zamezení srážky s vozidlem jedoucím před námi je důležité od něj dodržovat určitou vzdálenost. Neustále se řeší to, že někteří řidiči často jezdí příliš blízko za auty jedoucími před nimi. V takových situacích je větší pravděpodobnost, že se stane dopravní nehoda. Buďte proto ohleduplní a dodržujte rozestup. Nezapomínejte na to, že pokud se budete držet od nějakého auta tak, abyste ho neustále viděli, snížíte tím riziko nárazu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Někteří šoféři mají rádi rychlou jízdu. Představte si však, že byste neviděli auto před vámi a zrychlili byste. V tu chvíli byste se přiblížili velice rychle k před vámi jedoucímu vozidlu, o němž byste ani nevěděli, že tam je. Proto si nechte rychlou jízdu na místa a podmínky, které jsou pro ni vhodné. Vždy si udržujte takovou vzdálenost, abyste měli ostatní auta v zorném poli. Díky tomu stihnete včas zareagovat na to, co se děje.

Kdy zapnout mlhová světla

Pokud si nejste jisti, kdy přesně zapnout mlhová světla, přečtěte si o tom, co je doporučováno. Za nesprávné použití mlhových světel totiž můžete od policie dostat pokutu. V první řadě byste mlhovky neměli používat v případě, kdy jsou zbytečné, a mít je rozsvícené jen na okrasu. To totiž bývá velmi populární především mezi mladšími řidiči. Můžete tím však oslnit ostatní účastníky provozu a ohrozit bezpečnost jízdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To se stává hlavně v podzimních a zimních dnech, kdy je brzy tma. Dle zákona řidič smí zapnout přední mlhová světla za husté mlhy, sněžení či deště. Ta zadní ovšem musí zapínat vždy, když taková situace nastane. Nejčastěji se jako snížená viditelnost bere fakt, že nevidíte zadní světla vozu jedoucího před vámi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte světla vypnout, když z mlhy vyjedete, a naopak. Někteří šoféři si je nechávají zbytečně zapnutá jen z toho důvodu, že za nějakou dobu vjedou do špatné viditelnosti znovu. Při popojíždění ve městě v koloně byste si je měli vypnout.

Čisté sklo je pro bezpečnou jízdu důležité

Podívejte se na několik aut na parkovišti u obchodu a zjistíte, že někteří řidiči svá čelní skla zanedbávají. Pokud se při jízdě zhorší viditelnost, je velice důležité mít čelní sklo čisté. Mnozí lidé zastaví na benzínce, aby si natankovali. Při této příležitosti omyjí sklo z vnější strany, ale už zapomínají i na tu vnitřní. Na té vzniká tenká vrstva nečistot, která se postupně zvětšuje. To snižuje viditelnost v noci i v mlze a vytváří různé světelné odrazy.

Jak často potkáváte na silnici řidiče, kteří neumí používat mlhová světla?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články