Prázdná pneumatika je zákeřná past. Jde o trik zlodějů, řidičům hrozí škoda až milion korun

Co dělat, když má řidič u automobilu proraženou pneumatiku? Zejména zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že zloději mohou být nedaleko.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Čert nikdy nespí, říká jedno známé přísloví, a příležitost dělá zloděje, říká druhé. Avšak zloději, pokud skutečně chtějí krást, nečekají na náhodnou příležitost, ale sami ji vysloveně vyhledávají, dokonce vytvářejí. Podle aktuálních policejních varování se množí případy, kdy se nic netušící řidiči stávají oběťmi zahraničních gangů a přicházejí o desítky i stovky tisíc korun. Jde o vychytralou léčku. Policie ČR apeluje na pozornost řidičů.

Organizovaný zločin zahraničního původu útočí na řidiče

V posledních měsících jsme zaznamenali desítky případů krádeží především finančních hotovostí z vozidel, kterých se dopouštějí organizované skupiny zločinců ze zahraničí,“ varuje policie na oficiálním webu. „Jejich oběti přišly v jednotlivých případech o desetitisíce až statisíce korun. V jednom případě i o miliony korun.“ Co se děje? Podle policejních zkušeností si pachatelé vyhlíží své oběti zejména před různými finančními institucemi.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Typicky před bankami či směnárnami. Pak lumpové svou oběť sledují a čekají na vhodnou příležitost. Například když řidič zastaví na čerpací stanici, na parkovišti u obchodu. Během chvíle, kdy je vozidlo odstaveno a řidič je nesleduje, poškodí pachatelé pneumatiku. Zde se hodí hned zmínit první bod prevence. Pokud někdo převáží hotovost z banky, není vhodné kdekoli zastavovat.

S cennostmi a hotovostí v autě se vyplatí nezastavovat

Naopak je nejlepší vyřídit všechny ostatní potřeby před zastávkou v bance, tu nechat jako poslední. A pak jet rovnou nazpět do cílového místa. I natankovat palivo je lepší předtím, než řidič vyzvedne hotovost. Z policejních šetření je patrné to, že se zloději také soustředí na řidiče a vozidla kurýrních služeb. Do těchto aut vnikají násilím, blokují uzamčení automobilu, chovají se více agresivně. Pro nic netušícího řidiče osobního auta začíná vše ve chvíli, kdy přijde k automobilu a vidí, že má prázdnou pneumatiku.

To, že se jedná o cílený proces, který začal už dlouho předtím, ho nenapadne. Motorista vymění kolo a odjede. Až mnohem později zjistí, že mu chybí hotovost, popřípadě další cennosti. Obvykle je řidič sledován dlouho nazpátek, už od banky. Při zastávce a opuštění vozidla se zloději pokusí propíchnout pneumatiku. A pokud se to povede, když ji řidič začne měnit, využijí nepozornosti a nebožáka okradou. Kromě peněz berou lupiči i doklady, platební karty, mobilní telefony.

Zločinci jsou vytrvalí, sledují oběť dlouho a daleko

Pozor! Organizovaní lumpové jsou schopni sledovat svou oběť dlouhé desítky i stovky kilometrů, pokud mají pocit, že za to lup bude stát. Menší škodou na automobilu, ale kratší dobou krádeže se vyznačuje lup za pomoci zařízení, které blokuje zamykání vozidla. Není to nic složitého, zloději na dálku nedovolí systému auto zamknout a v nepřítomnosti motoristy auto vykradou. Chabou útěchou je, že aspoň pneumatiky zůstanou celé a poškozený může odjet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tuto chvíli je prostor pro další radu, jak se zachovat. Při opuštění vozidla a uzamčení zkontrolovat, jestli je auto skutečně zamčené. Klidně se po pár vteřinách otočit, vrátit zpoza rohu a na dálku auto zkontrolovat. Co je důležité – nikdy nenechávat v autě žádné cennosti, hotovost, drahou elektroniku. Pokud přijde řidič k autu a vidí, že má ušlou pneumatiku, tak nepanikařit. Zejména pokud je sám, bez spolujezdce. Vyplatí se počkat pár vteřin, napočítat do pěti, uklidnit se. Auto zamknout, zkontrolovat, že je uzamčené. Teprve pak zkontrolovat situaci.

Co dělat? Zachovat chladnou hlavu a zavolat si pomoc

Pokud to vypadá, že je pneumatika záměrně proražená, je vidět na první pohled díra z boku a ne tak, jako kdyby vůz najel běhounem na hřebík, zvyšte svou ostražitost, lumpové budou nedaleko. Klidně uzamčené auto na chvíli opusťte, sledujte jej z odstupu. Lepší než měnit pneumatiku na místě je zavolat si asistenci a odtahovou službu, pokud to kryje pojistka. Nebo zavolat pomoc ze strany přátel či blízkých. Popřípadě se obrátit na policii a popsat jim situaci s tím, že se jako řidič cítíte být v ohrožení a máte podezření na činnost organizovaného zločinu.

Základní chyby tedy jsou tyto. Nechávat hotovost a cennosti v autě. Po vyzvednutí hotovosti v bance nejet rovnou tam, kde bude hotovost složena či uložena. Při nálezu vypuštěné či proražené pneumatiky toto ihned začít řešit. Extrémním riskem je pak konfrontovat zloděje, pokud je řidič odhalí, tváří v tvář. Nikdy nepůjde o jednoho člověka, vždy se za zády poškozenému může objevit další padouch. Platí, že je lepší přijít o nějaké peníze než o zdraví či o život.

Bojíte se organizovaných zlodějů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články