Chodec na přechodu nemá ze zákona absolutní přednost. Odstrašujícím příkladem jsou záběry nehody BMW a starší ženy

Někteří jedinci běžně vcházejí do silnice bez rozhlédnutí. Pěší jsou však těmi nejméně chráněnými účastníky provozu a musí si dávat obzvláště velký pozor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Základní poučkou, již vštěpují dětem do hlavy již na základní škole, je podívat se doleva a doprava předtím, než se vydají přes silnici. S přibývajícím věkem se však tyto rady vytrácejí lidem z hlavy, a ti následně vchází do vozovky bez rozhlédnutí. Nespočet mladých lidí navíc nosí sluchátka, kvůli čemuž by přijíždějící auto ani neslyšeli. Vystavují se tak smrtelnému nebezpečí.

Zranění bývají vážná až život ohrožující

Chodci na rozdíl od cyklistů a motorkářů běžně nenosí helmu, přilbu, chrániče ani jiné bezpečnostní prostředky. Pokud do vás tedy najede auto, které se po městě smí pohybovat rychlostí až 50 km/h, může vás na místě usmrtit. K podobnému střetu došlo nedávno v rumunském městě Dumbrăveni, kde mladá žena srazila chodkyni.

iZdroj fotografie: Pixabay

V tomto případě byla jednoznačně na vině řidička BMW, která jela nad povolený rychlostní limit a pravděpodobně nevěnovala pozornost cestě před ní. Žena ve věku 76 let následkem srážky na místě zemřela, přivolaní záchranáři jí neměli jak pomoci. K takovýmto případům dochází dnes a denně, ať už jsou na vině chodci nebo řidiči. Často jim však lze zabránit tak, že se důkladně rozhlédnete.

Nemáte absolutní přednost

Dříve se diskutovalo o tom, že by chodci měli být na přechodu chráněni za jakýchkoli okolností, v dnešní době však tomu tak není. Pěší nemají absolutní přednost ani na značených pruzích, po nichž mohou přejít na druhou stranu. Podle zákona vás sice vozidla nesmí ohrozit ani omezit, vy však jako chodec musíte dát jasně najevo, že chcete přecházet. Navíc nesmíte vejít přímo před blížící se vozidlo.

iZdroj fotografie: Unsplash

I když by vás tak měl řidič na přechod pustit, často se stává, že k tomu nedojde. Vy tak musíte počítat i s nejhorším a chovat se podle toho. Počkejte tedy raději, zda vás někdo nechá přejít. Řidiči vám ani nemusí chtít ublížit nebo vás záměrně nepouštět. Občas totiž stačí jen pár vteřin nepozornosti, po nichž můžete skončit na něčí kapotě. Pro své vlastní bezpečí tak raději myslete i za ostatní a pořádně se rozhlédněte.

Zdroj: BucovinaMedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články