Víte, jak se správně chovat na přechodu? Povinnosti pro řidiče i chodce, která řada lidí stejně nedodržuje

Pravidla silničního provozu jsou jednoduchá, ale ne každý ví jak se má na přechodu chovat. Zda opravdu má nebo nemá chodec absolutní přednost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přecházet přes silnici se zdá být jednoduché, ale právě na přechodech dochází často k dopravním nehodám, které končí tragicky. Velmi často chodec utrpí velkou ujmu na zdraví někdy i s doživotními následky, nebo dojde k jeho úmrtí. Dle statistiky v loňském roce zemřelo při dopravní nehodě 81 chodců a 362 jich bylo těžce zraněno.

Bezpečnější a viditelnější přechod pro chodce

Ne všechny přechody pro chodce jsou umístěny na přehledném místě. Někdy přehlídnete přechod a někdy můžete přehlídnout i chodce. Přechody pro chodce by měly být umístěny na viditelném místě, ovšem například v křižovatce v městské zástavbě musíte počítat s tím, že by mohl být přechod v blízkosti křižovatky a přizpůsobit tomu rychlost a styl jízdy.

iZdroj fotografie: Pexels

Co by měl vědět každý chodec

Chodec u nás ovšem nemá absolutní přednost na přechodu pro chodce, do vozovky může vstoupit až ve chvíli, kdy vozidlo zastaví. Chodec je povinen využít přechod v případě, že je ve vzdálenosti do 50 metrů. Pokud se na přechodu nachází světelná signalizace je chodec povinen se jí řídit.

Pravidla pro řidiče

Řidič není povinen chodce na přechodu pustit, ale měl by vždy v městské zástavě přizpůsobit styl jízdy a nechat chodce bezpečně přejít přes vozovku, právě v místě přechodu, který je k tomu určený. Jakmile chodec vstoupí do vozovky, má přednost a řidič mu musí umožnit bezpečně přejít vozovku. Za neumožnění bezpečného přechodu nebo ohrožení chodce můžou být řidiči uděleny 4 body.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jiný kraj jiné předpisy

Pokud se chystáte do Německa nebo do Polska na nákupy. Dejte si právě na přechodech pozor. V Polsku je řidič povinen chodce na přechodu pustit, musí vozidlo zastavit ve vzdálenosti menší než 10 metrů od přechodu pro chodce nebo od přejezdu pro cyklisty. V Německu má chodec na přechodu přednost, ale ne absolutní, jako tomu je například v Nizozemí. V Rakousku by řidič měl přizpůsobit styl jízdy, aby chodce neohrozil ani neomezil.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění