Arogantní blázen v Opelu poslal dvoutunový Land Rover i s dítětem několikrát přes střechu. Kamera ho natočila

Nesmyslně předjíždět tam, kde nevidíte před sebe může mít katastrofální následky. A to především pro ty, kterým otočíte život vzhůru nohama, doslova a do písmene.

i Zdroj fotografie: S vědomím STOP CHAM
i Zdroj fotografie: S vědomím STOPCHAM
i Zdroj fotografie: S vědomím STOPCHAM
i Zdroj fotografie: S vědomím STOPCHAM
i Zdroj fotografie: S vědomím STOP CHAM
i Zdroj fotografie: S vědomím STOPCHAM
i Zdroj fotografie: S vědomím STOPCHAM
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Na tomto záznamu je zajímavých hned několik věcí. Prvně jak je v podstatě jednoduché jedním nárazem poslat i relativně velký a těžký off road nekompromisně přes střechu a doslova a do písmene ho tím zdemolovat. Podruhé, jak pevná je konstrukce kabiny už notně přesluhujícího Land Roveru a konečně potřetí, jak extrémně důležité je dokonalé poutání v dětské autosedačce. Podobná situace jako na videu může potkat totiž kdykoli i vás. Tak se na ní pojďme společně podívat.

Naprosto nečekaný zkrat řidiče v Opelu

Už z prvních vteřin videa je patrné, že kamera je protentokrát umístěna poněkud výše, díváme se díky tomu na silnici s příjemným nadhledem. Ten také možná řidiči v druhé generaci „Disca“ ve finále pomohl zareagovat v posledním zlomku vteřiny poté, co uviděl starý Opel Vectra vlevo před sebou. Jenže ten vzápětí naprosto nečekaně vybočuje z řady protijedoucích vozidel. A naprosto nekompromisně do Land Roveru naráží. To, co se dělo poté, vás tuším překvapí podobně, jako to překvapilo v redakci nás.

iZdroj fotografie: S vědomím STOP CHAM

Land Rover se totiž takřka okamžitě začíná převracet, v rotaci jde několikráte „přes střechu“ a nakonec skončí zdemolovaný v příkopu. Ve zvukové stopě slyšíme vzápětí dětský pláč a strohé pokyny řidiče, opouštějícího svoje místo ve snaze dostat se k nejvzácnějšímu pasažérovi. Naštěstí vše dopadlo v pořádku, jakostní ocel z britského Solihullu vydržela i takovýto kaskadérský počin a posádka (připoutaná) vyvázla bez zranění. Skoro bych si troufnul tipnout, jaké další vozidlo si rodina pořídí. Dealer Land Roveru může zakládat novou objednávku, Discovery 4 z druhé ruky bude tuším ta správná náhrada.

Jak se uvedou dvě tuny oceli do rotace?

Jak se to vlastně mohlo stát? Jak se dají dvě tuny oceli poslat takto jednoduše přes střechu? Vysvětlení je prosté a stačí se podívat na video ještě jednou. Opel narazil do Land Roveru nikoli čelně, ale spíše do boku, v přední části vozu. Tím jej vychýlil z přímého směru jízdy a v podstatě během vteřiny poslal do smyku, kterému pomohlo pravděpodobně i řidičovo strhnutí řízení směrem doprava. A v úvodu zmíněný nadhled znamená také vyšší těžiště, které v kombinaci se značnými bočními silami ve smyku vykonalo své. Discovery šel přes střechu a svah příkopu spolu s gravitací pak otočkám ještě pomohly.

To, že jsou všichni živí a zdraví je pochopitelně zásluha jednak pevné kabiny (nezborcené sloupky, nevysypané čelní sklo), jednak bezpečnostních pásů. Raději nemyslet, jak by mohl dopadnout onen nejmenší pasažér, nebýt pevně připoután v sedačce proti směru jízdy. To stejné řidič i spolujezdkyně, pravděpodobně jeho rodiče. Ponaučení první: bezpečnostní pásy vždy a všude. A ponaučení druhé: nikdy nevíte, kdy podobná šílená Vectra vyrazí z kolony proti vám. Možná se pak hodí sice starší, ale bytelně postavené auto. Především ale držíme palce, ať se do podobné situace nikdy nedostanete!

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Co byste vzkázali šílenci v Opelu?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články