Předjíždění v mlze mohlo skončit dramatem. Řidič Audi zázračně vyvázl bez zranění

Každý řidič by měl být zodpovědný jak vůči sobě, tak vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Někteří se však cítí neohrožení a pravidla jim neříkají.

i Zdroj fotografie: cz.depositphotos
                   

To ostatně ukázal i jeden polský řidič (a že jich máme spoustu také u nás), který se rozhodl na frekventované silnici předjet pomalejší vozidlo. Jenže za špatné viditelnosti jde o asi nejhorší možné rozhodnutí, neboť během pár vteřin může dojít ke srážce. Nezodpovědný řidič Audi však těsně ušel „trestu“, když ho protijedoucí nákladní vůz včas zaregistroval, najel ke krajnici a umožnil mu projet.

Ohrozil sebe i ostatní vozidla a rychle ujel

Z videa je patrné, že si řidič s bezpečností ani zákony moc hlavu nelámal, a evidentně pospíchal i přesto, že mohl někoho přinejmenším zranit. Video natočené z jiného nákladního vozu přitom zachycuje, o jak těsné vyhnutí se jednalo. „Slisovat se“ o protijedoucí cisternu by pro něj přitom nemuselo dopadnout dobře – takové srážky končí často těžkým zraněním řidiče osobního vozu, někdy až smrtí.

iZdroj fotografie: cz.depositphotos

Řidič porušil hned několik bodů zákona

V případě, že by se něco podobného událo na českých silnicích, měl by tento „pirát“ na problémy zaděláno. V jiných zemích sice také, ale konkrétně v České republice zákon říká, že řidič nesmí předjíždět:

  • a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
  • b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
  • c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích

V případě výše zmíněného přitom došlo k porušení všech tří bodů, což by v ČR znamenalo celkem důrazný postih. Konkrétně za to hrozí pokuta od 5 000 do 10 000 Kč ve správním řízení (nelze udělit blokovou), přičtení 7 bodů na konto, a navíc zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Kdyby se jednalo pouze o přestupek „Ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu“, jednalo by se o možnou pokutu až 2 000 Kč na místě, případně 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení, a navíc přičtení 5 bodů. Ovšem bez zákazu řízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články