Představujeme největší lákadla autosalonu ve Frankfurtu. To jsou důvody proč vyrazit

                   

Pokud se i Vy letos chystáte nasvítit legendární autosalon v německém Frankfurtu nad Mohanem, budete možná překvapeni. Čeká zde na Vás celá řada nových kousků z automobilového průmyslu, ale také mnoho výbav a příslušenství. Jde o světoznámý autosalon, na kterém se klasicky objevují nejznámější značky, aby zde představily své celoroční úsilí. Letošní autosalon však mnohé fanoušky možná překvapí, neboť některé tradiční značky zde jednoduše nejsou. Pojďme ale omrknout, s čím lze na tomto 68. ročníku počítat.

VW potvrzuje své elektrické rozhodnutí

Hned ze začátku začneme moderními technologiemi a představíme zástupce domácí půdy, která zde má velmi hojné zastoupení. Samozřejmě se jedná o automobilovou značku Volkswagen, která tento ročník bere velmi vážně. Prezentací svého elektromobilu ID.3, který je prvním členem nové elektrické řady, chce totiž všem dokázat, že se rozhodla správně, když se dala elektrickou cestou.

Patříte-li k těm, kteří o ID.3 zatím neslyšeli, tak Vám připomeneme oč se jedná. Kompaktní hatchback, postavený na základech platformy MEB, která byla vyvinuta pro elektromobily. Úvodní série této platformy nabízí akumulátor o kapacitě 58 kWh a normovaný dojezd 420 km.

VW není samozřejmě jedinou značkou, která tu prezentuje elektromobily. Takových značek je rozhodně více, ale takovým dalším lákadlem v této oblasti je nový elektromobil značky Porshe. Nese název Taycan a původně vychází z konceptu Mission E. Tento koncept je poháněn dvěma elektromotory, které mají:

  • celkový výkon přes 440 kW
  • dojezd kolem 500 kilometrů

BMW překvapuje novou koncepcí

Pokračujeme dále novinkami z dílny automobilky BMW, která na autosalon přichází s třetí generací řady 1 (F40). V tomto případě se jedná o kompaktní model, jenž naprosto změnil koncepci svého nejnovějšího vydání. Původně to byl vůz s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Nyní je to klasický hatchback, jenž má motor vpředu napříč a pohon kol přední. BMW zde také předvádí svou nový model X6.

Rozdílný přístup Hyundai a Kia

Na autosalonu samozřejmě nesmí chybět ani zástupci z asijského kontinentu. Největší lákadla z této oblasti přináší automobilka Kia a Hyundai. Začneme se značkou Kia, která k letošnímu autosalonu přistupuje poněkud netradičně. Jak možná víte, evropská centrála této asijské značky sídlí nedaleko výstaviště, a z toho důvodu se prezentace novinek této značky odehrává právě tam. Můžeme tam tak vidět nový kompaktní model crossoveru Xceed, který se stává dalším členem rozsáhlé rodiny Ceed. Stejně jako ostatní členové, se i tento model vyrábí ve slovenské Žilině. Od ostatních se však liší designem.

Tradičním způsobem přistupuje k festivalu značka Hyundai, která je mimochodem sesterskou značkou Kia. Tentokrát přichází s prezentací nové generace svého mini i10. Automobilka touto prezentací očekává, že vzbudí u Evropanů větší zájem o nejmenší vozy, a posílí tak své tržní zisky.

Novinky od Ford a Land Rover

Přejděme z Asie zpět, a přehoupněme se za oceán. Ano, autosalonu se samozřejmě účastní také automobilka Ford. Prezentací svých novinek by tentokrát ráda posílila výsledky své evropské divize, které za poslední dobu trochu klesly. Spoléhá se zejména na, v dnešní době oblíbené, SUV vozy, ale nabízí také další. V prezentaci tak můžeme spatřit:

  • plug-in hybridní verzi modelu Explorer
  • novou generaci modelu Kuga
  • crossover Puma

Když už jsme zmínili ta SUV, stojí za to uvést také značku Land Rover, která se zde prezentuje s dlouho očekávaným modelem Defender. Tentokrát už ovšem nejde o klasický offroad s rámcovým podvozkem, ale o vůz snadno zvládne jakoukoliv nezpevněnou cestu.

Honda se drží současného trendu

Dalšími důležitými značkami, na které nesmíme zapomenout jsou znovu asijská japonská Honda a domácí Opel. Začneme-li Hondou, zjistíme, že se drží současného trendu a prezentuje tak elektromobil E. Takzvaná Honda E je sériovou verzí studia E Prototype. Pokud nevíte, o čem je řeč, tak jde o retro tvarovaný hatchback s pohonem zadních kol. Nenajdeme u něj klasická vnější zpětná zrcátka, ale zpětné kamery.

Domácí Opel je samozřejmě také důležitou značkou, která se tu objevuje. Na letošním autosalonu prezentuje novou generaci modelu Corsa, která je postavena na platformě CMP. Najdeme ji zde také v elektrické variantě Corsa-e. Tato varianta využívá baterie s kapacitou 50 kWh a elektromotor o výkonu 100 kW.

Tradiční vystavovatelé chybí

Jak už jsme zmínili výše, někteří tradiční vystavovatelé se zde prostě neobjevují. Svoji neúčast dali vědět už dříve značky jako:

  • Volvo, Fiat, Nissan
  • japonská Mazda, Suzuki či Mitsubishi
  • Subaru, Aston Martin

Dokonce ani značky jako Citroën nebo Peugeot zde tentokrát nejsou. Fanoušci těchto značek si tak musí počkat na další ročníky, nebo jednoduše značku sledovat zvlášť v průběhu celého roku.

Škoda v Monte Carlu

A pokud čekáte, že Škoda Auto přichází s hromadou excelentních novinek, budete zřejmě zklamáni. Prezentuje pouze deriváty některých již známých modelů jako například Superb nebo Citigo. Nicméně zde má přeci jen jednu novou záležitost, a tou je nová Scala v luxusní verzi Monte Carlo.

A aby toho nebylo málo, najdou se zde také mimo automobily, i moderní technologie od firem jako IBM nebo Microsoft. Svou nadílkou potvrzují motto autosalonu, které je „Driving tomorrow“ neboli řízení zítřka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články