Jakou vzdálenost reálně ujedete na rezervu? Ukazatelé dojezdu lžou. Udávané kilometry neodpovídají realitě

Jezdit na rezervu a spoléhat se na údaje z palubního počítače se nemusí vyplatit. Přesnost čísel závisí nejen na stylu jízdy, ale také na konkrétním modelu vozidla.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina dnešních vozidel má palubní počítač, který zobrazuje mnoho informací o vozidle. Naleznete zde mimo jiné aktuální spotřebu, průměrnou spotřebu či dojezd. A právě dojezd mnoho řidičů zajímá, podle něho někteří plánují, kdy natankují. Metodiku výpočtu dojezdu má každá automobilka jinou, a i číslo různě odpovídá realitě.

Přesné jen při konstantní jízdě

Většina vozidel má v nádrži plovák, který funguje jako potenciometr. Díky tomu auto ví, kolik paliva spotřebovává a kolik mu zbývá. Z tohoto údaje následně počítá spotřebu a dojezd, což není úplně jednoduché, protože do hry vstupuje mnoho faktorů (pneumatiky, počasí, styl jízdy, kvalita paliva atd.). Automobilky si tají algoritmy výpočtu, takže je těžké odhadnout, jak spolehlivá čísla jsou.

Některé automobilky pracují s průměrnou spotřebou na základě kilometrů, jiné na základě časové úseku. Údaj o dojezdu je nejpřesnější tehdy, když jedete dlouho konstantní rychlostí, například na dálnici. Pokud jezdíte hodně po městě, údaj nebude přesný a většinou bude ukazovaný dojezd menší než reálný.

iZdroj fotografie: iStock

Dojezd na rezervu

Z informací výše vyplývá, že vlastně nejde ani určit, jak pravdivé údaje palubní počítač uvádí. Je tedy lepší tankovat včas než zůstat stát na krajnici. I když vozidlo ukazuje ještě dojezd 50 km, může být nádrž již skoro prázdná. Jistou nápovědu může dát průzkum britské společnosti, který změřil, kolik vozidlo průměrně dojede na rezervu, tedy na poslední červené políčko klasického ukazatele.

Odborníci proto provedli jednoduchý test a dojezdy vyzkoušeli na vlastní kůži. Nejlépe skončily vozy značky VW, Volvo, Ford a BMW. Například VW Passat na rezervu ujel ještě 120 km, Ford Mondeo 112 km a BMW řady 5 ujelo 109 km. Nejhůře dopadly vozy Peugeot a Nissan. Například Peugeot 108 ujel na rezervu 63 km. U Fordu byl výjimkou vůz Fiesta, který s dojezdem 61 km skončil na posledním místě průzkumu.

Kolik ujede vaše auto na rezervu?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva