Přezouváte na letní? A víte, jak správně pneumatiky skladovat?

                   

K jaru a podzimu neodmyslitelně patří také výměna pneumatik na vašem vozidle a odpovídají tomu často také fronty v pneuservisech. Většině řidičů jedna sada pneumatik vydrží i několik sezon, základním předpokladem je ale jejich správné skladování, aby vydržely co nejdéle a nebyly v době, kdy nejsou používány, zbytečně poškozeny.

Pokud si pro přezutí svého vozu vyberete služby pneuservisu, většinou vám bude nabídnuto i uskladnění pneumatik mimo jejich sezonu užívání. Ceny za uskladnění se samozřejmě liší podle lokality, ale běžně se pohybují nad 1000 korun za rok, pokud vaše sady pneumatik při výměně opět necháte uskladnit.

Ať už si pneumatiky uskladníte sami, nebo v příslušném servisu, vždy by měly být v chladném prostředí, proto jsou pro tyto účely ideální garáže nebo sklepy, méně poté půdní prostory. Pneumatiky by měly být uloženy ideálně v tmavém a suchém prostředí a v místě, kde není velká cirkulace vzduchu.

Hlavním rozdílem pro skladování pneumatik je to, zda máte na svých gumách ráfky, či nikoli. Obecně se doporučuje mít dvě sady ráfků, protože přezouvání pneumatik poškozuje jejich patky a pneumatika se tak může rychleji poškodit. Na letní období se hodí více litá kola, která nejenže lépe vypadají, ale jsou také pevnější a zajišťují lepší jízdní vlastnosti. Na zimní období vám naopak postačí plechové disky a to i kvůli tomu, že je snazší jejich údržba a lépe odolávají posypovým solím a obecně jsou pro zimní období lepší.

Pokud vaše pneumatiky skladujete bez disků, je nejvhodnější, aby byly postaveny na výšku tak, jako je máte namontované na vozidle. Naopak v případě, že jsou i mimo sezonu vaše pneumatiky vybaveny disky, tak je můžete buď skladovat do sloupce na sebe, případně je dobré je umístit za disky na háky tak, že se vůbec nenamáhá plášť pneumatiky. Pokud takovou možnost uskladnění nemáte, doporučujeme párkrát za sezonu pneumatiky obrátit či pootočit, abyste co nejvíce snížili riziko jejich poškození.

Před nasazením pneumatik zpět na vozidlo je vždy důkladně vyčistěte a umyjte, aby jejich následné vyvážení v servisu bylo co nejpřesnější. Zároveň je také toto období vhodné k tomu, abyste stav pneumatik zkontrolovali. Pokud patříte mezi řidiče, kteří za sezonu mnoho kilometrů nenajezdí, pamatujte, že i pneumatiky mají svou životnost a neměli byste je používat déle, než 6 let od jejich vyrobení. Abyste toto datum mohli zjistit, najdete na pneumatice kód DOT, který je složen ze dvou údajů – první dvě čísla ukazují týden, druhá dvě čísla pak rok výroby pneumatiky. Obutí vašeho vozidla je zásadním prvkem pro bezpečnost vašeho vozidla, určitě jej nepodceňujte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články