Při jízdě na horách je důležitá rychlost, předvídavost a schopnost zvládnout smyk

                   

V nížinách není po sněhu ani památky, ale když vyrazíme do vyšších poloh, nebo dokonce do zahraničí, může nás překvapit vrstva sněhu na vozovce. Jelikož na ní z posledních měsíců ani týdnů nejsme zvyklí, je třeba tomu přizpůsobit naše chování za volantem. Jaká pravidla jízda v horách má?

Držte jízdní stopu

Základem je správně držet jízdní stopu a nedělat žádné prudké pohyby a manévry. Toto všechno by mohlo vést k tomu, že vaše auto půjde do smyku. Zatáčky je vhodné projíždět plynule, a držet se stále ve svém jízdním pruhu. Jakékoliv prudký manévr, kdy se budete chtít vyhýbat protijedoucímu vozu, může být problém.

Na kopce s dostatečnou rychlostí

V horských oblastech vás budou čekat také kopce. Jak je zvládnout, pokud je na silnici vrstva sněhu? Důležité je dobrý rozjezd. Snažte se do kopce najíždět s dostatečnou rychlostí, což vám pomůže překonat určitá zlomová místa. Také je třeba ponechat kola stále v záběru. Jedině tak budete svou rychlost víceméně udržovat. Pokud rychlost klesne, už se nemusíte rozjet a bude třeba celý kopec vycouvat a pokus opakovat. Také pozor na prokluzování kol, které povede k tomu, že ztratíte rychlost, ale i možnou nadvládu nad autem.

Pozor na vyjeté koleje

Mnohdy se na horách setkáte také s vyjetými kolejemi. Na ty dejte pozor a snažte se jet mimo ně. jedině tak budete schopni s vozem i nadále manévrovat, jak potřebujete a budete moci držet jízdní stopu. Když do nich přece jenom sjedete, vytipujte si místo pro jejich vyjetí, kde to bude nenáročné a bezpečné.

Naučte se zvládat smyk

Řada lidí dělá při smyku chybu v tom, že stále drží stanovený jízdní směr. Ve skutečnosti je třeba rychle začít točit volantem na druhou stranu, do protipohybu, aby se kola takzvaně opět chytla a auto se vyrovnalo. Následně ho opět vracíte do původní polohy a snažíte se pokračovat v jízdě. Tento manévr si doporučujeme raději několikrát vyzkoušet, aby byl v případě potřeby realizován podvědomě a rychle.

Bez výbavy do hor nejezděte

A rada na závěr? Bez dobré zimní výbavy na návštěvu hor zapomeňte. Měly by to být jak kvalitní zimní pneumatiky, tak samozřejmě také sněhové řetězy, ale hodí se mít i lopatku, nebo trochu písku, pokud byste zapadli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články