Při stavbě silnice vykopali motor. Není automobilový, ale z letadla

                   

Při stavbě silnice se dá narazit na ledacos. Stavební firmy se nejvíce obávají toho, že narazí na různé archeologické nálezy, což pro ně ve většině případů znamená problém s tím, že se stavba zdrží. Na místo vyrazí archeologové a začnou zkoumat. Klidně i měsíce. K jednomu historickému, ale ne tak starému nálezu došlo v nedávné době v Polsku, při realizaci silnice S61 v úseku Suwałki-Budzisko. Co zde našli?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Zajímavý historický nález

Jednalo se o historický nález, ale ne tak starý, aby bylo nutné povolat archeology a aby bylo nutné stavbu zastavit. Věc byla odvezena a stavba pokračuje dál, což je nejenom pro stavební firmy dobrá zpráva. Nutno však říci, že nález, který objevily pod zemí, je skutečně šokoval. Byly to pozůstatky sovětských letadel z druhé světové války.

Našel se dvanáctiválcový motor

Tím nejzajímavějším nálezem je patrně nalezený dvanáctiválcový motor, který nepochází z žádného současného sportovního auta, ale šlo o motor letadlový. Díky tomu, že byl motor v zemi celkem dobře konzervován, se zachoval v poměrně ucházejícím stavu, a dokonce ho bylo možné identifikovat podle zachovaného štítku. Kdo zvládal azbuku, mohl se hned dozvědět zajímavá fakta.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Z letadla IL-2 Sturmovik

Motor byl ze sovětského letadla IL-2 Sturmovik, které se hojně používalo během druhé světové války. V této variantě existovalo přes 36 tisíc kopií letadel. A jedno z nich bylo pohřbeno dlouhé desítky let i v Polsku, na místě kde se aktuálně buduje silnice. Jde o zcela unikátní nález, který rozhodně nemá obdoby. Najít se dá při kopání silnice ledacos, ale takto výkonný letadlový motor, to je skutečný unikát. Z místa nálezu byl vyzvednut a odvezen k dalšímu zkoumání. Jaký bude jeho, osud není známé, ale dá se očekávat, že dojde k jeho renovaci a následně by mohl být vystaven třeba v muzeu, nebo v některé ze soukromých sbírek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články