Nemá ruce, ale přesto je z něj profesionál, co vyhrává automobilové závody

Bartek Ostalowski je polský profesionální závodník, který jako jediný driftem na světě přišel o obě ruce. Rychlost miluje více než cokoliv na světě už od dětství a jeho snem bylo postavit se na závodní dráhu.

i Zdroj fotografie: Bartek Ostalowski, se souhlasem autora
                   

Osud k němu byl ale velmi krutý – ve věku dvaceti let se Bartek stal účastníkem vážné nehody na motocyklu a přišel o obě ruce. Jeho sen ale pořád zůstával a on se rozhodl, že i přes nepřízeň osudu si ho splní. Po třech letech tvrdé práce se stal prvních závodníkem v historii, který neměl ruce a získal licenci profesionálního závodníka. Driftování je sport, při kterém ruce rozhodně potřebujete.

S realitou se těžko vyrovnával, nakonec se rozhodl, že to nevzdá

Tvrdě pracoval na tom, aby se stal co nejméně závislý na ostatních lidech. Nohama začal kreslit obrazy, ale pořád ho to táhlo hlavně k autům a závodům. Když pak viděl video, kde muž řídí nohama, rozhodl se, že se to také naučí. Jeho vůle byla neskutečná, koupil auto s automatickou převodovkou a hned se učil řídit nohama. Po nějaké době se mu vrátily některé dovednost a závodnické reflexy. To ho ještě více motivovalo v cestě za svým snem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Denně cvičil a trénovat, některé dny byly velmi kruté a cítil se unavený. Vzdát to ale nechtěl. Musel se například naučit, jak ovládat brzdu a plyn současně a do toho řídit. Když se rozhodl udělat si závodnickou licenci, přišel kuriozní problém – bezpečnostní pásy. Součástí zkoušek je, že řidič musí dokázat, že se dokáže sám odpoutat a do osmi vteřin opustit vůz. Vyřešil to nožním pedálem, díky kterém pás může uvolnit.

Na trénování si pořídil Nissan Skyline, který musel upravit

Aby Bartek mohl řadit, musel se upravit – na úpravu má dokonce patent. Řadí díky ovladači, který má u ramene. V roce 2011 vyhrál v polském šampionátu první místo ve své kategorii a rozhodl se, že se bude specializovat na driftování. Jízda bokem je pro diváky velmi atraktivní, ale pro Barteka to byla zkouška ohněm. Nemůže totiž používat ruční brzdu ani spojku a musí se spoléhat jen na sebe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nehoda na motocyklu, při které přišel o obě ruce, ho naučila trpělivosti a systematičnosti. Když má člověk v hlavě jasný cíl, ví přesně, kam jít a jak se zdokonalovat. Bartek sám měl dny, kdy mu nešlo vůbec nic, ale i neúspěch ho posouval stále dál a dnes se pohybuje mezi nejlepšími závodníky světa. Jízda v závodním autě ho dělá šťastným a rozhodně se díky amputovaným rukám necítí v životě omezený.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články