Proč chytří řidiči používají v zimě tekuté stěrače? Svými vlastnostmi bojují i proti sněhu a mrazu

V zimních měsících jsou auta vystavená mnohem drsnějším vnějším vlivům, než ve zbytku roku. Některá autokosmetika primárně určená k použití během roku funguje i v mrazech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Péče o vůz je v zimě složitější než po zbytek roku. Auta dostávají pořádně zabrat, protože jsou několik měsíců nepřetržitě ve vlhku, mrazech a nemluvě o tom, co dokáže všudypřítomná posypová sůl. K čemu jsou všechny druhy autokosmetiky v kategorii proti dešti asi každý ví. Ale málokdo si uvědomuje, že tyto přípravky lze s úspěchem používat nejen během roku, ale také v zimních měsících.

Vyplní i mikrotrhliny

Přípravky určené proti dešti se aplikují na sklo a karoserii vozu, aby zlepšily voděodpudivé vlastnosti. Na skle nebo karoserii se vytvoří tenký hydrofobní film a méně se pak na nich zachycují nečistoty a zejména molekuly vody, které vytvoří vodní perly, jež okamžitě odlétají. Typický přípravek pak obsahuje různé polymerní látky, silikony, aditiva a organické rozpouštědlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po nanesení přípravku na povrch se rozpouštědlo odpaří a na skle zůstane polymerní film, který mimo jiné vyplní případné mikrotrhliny. Výrobci přípravků používají různé druhy přísad, které zvyšují voděodpudivost a odolnost této tenké impregnační vrstvy vůči vnějším vlivům. První takové přípravky vyráběly především americké společnosti. V současné době je na trh dodávají všechny významné značky působící na světovém trhu s autokosmetikou.

Proti deští i sněhu a mrazu

Většina firem garantuje, že díky jejich přípravku se voda a nečistoty od ošetřeného čelního skla odrazí a zároveň se méně špiní a stěrače pracují efektivněji. Zkušení motoristé už dávno pochopili, že led a sníh v zimě jsou také voda, jen v jiném skupenství. A pokud prostředek funguje proti dešti, proč by neměl být účinný i proti zmrzlé vodě. Auto ošetření těmito prostředky je také více chráněno proti solné břečce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použitím autokosmetiky určené proti dešti nic nezkazíte ani v zimě. Naopak. Ukázalo se, že namrzlá skla se pak čistí mnohem snadněji, než ta samá neošetřená protidešťovým filmem. Dá se namítnout, že někdy i v zimě na zasněžená skla stačí jen použít stěrače, ale co když trochu víc přituhne? Jediným úskalím kosmetiky proti dešti je její aplikace. Měla by se nanášet na dobře očištěné povrchy, a to může být v zimě problém.

Zdroj: fakti.bg

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra