Není to žádné sci-fi, nadpis je opravdovým zněním plánu, který si představuje vláda Velké Británie uskutečnit. Tedy aby jakékoliv nově prodávané auto umělo ujet čistě na elektrickou energii alespoň 50 mil, resp. 80 kilometrů. Tento výrok je součástí plánu zvaného „Road To Zero“, kterým chtějí v Británii snížit produkci emisí.

Toto rozhodnutí doprovází oznámení z minulého roku, kdy Britové rozhodli, že auta bez elektrického pohonu budou do roku 2040 zakázána.

V dnešní době se na trhu pohybuje již mnoho hybridních vozů a tak by si jeden řekl, že se ho v tomto případě nařízení nebude týkat. Opak je však pravdou. Britská vláda učinila své rozhodnutí bez výjimek. To znamená povinnost ujet takovou vzdálenost pro všechny automobily.

Dnešní hybridní vozy dokáží čistě na elektrický pohon ujet kolem 50 kilometrů. Tedy například jeden z nejpopulárnějších hybridů Toyota Prius, se s nynějšími technickými parametry nebude smět prodávat.
Dle odhadů z webu Autocar, 99% všech dnes prodávaných vozů nesplňuje takovéto pravidlo. Výrobci automobilů jsou pochopitelně rozhořčeni takovýmto rozhodnutím. Nejspíše protože jen velmi malé procento všech prodaných automobilů je elektrizováno. Za první čtyři měsíce tohoto roku se prodalo 46 000 elektrizovaných vozidel. Tento počet tvoří pouze 5,2% ze všech prodaných vozidel. Pro představu, vozů Ford Fiesta bylo za stejnou dobu prodáno 40 000.

Z prohlášení mluvčího britského Ministerstva dopravy vyplývá, že toto rozhodnutí není finální a na celém znění plánu pro minimalizaci produkce emisí se stále pracuje.