Proč jsou vozy prémiových značek dražší a co je odlišuje od automobilů nižší třídy?

Rozdíly v ceně mezi vozidly nižší, střední a vyšší třídy mohou být opravdu velké. Rozhodující jsou použité materiály, ale také motor či jízdní vlastnosti.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Co odlišuje prémiové značky od těch, které se zaměřují na produkci vozů dostupných všem? Na trhu existují tři typy značek. Ty prémiové, vozidla střední třídy a poté vozidla cenově nejdostupnější. Rozdíl může být samozřejmě ať už v kvalitě materiálu použitého v interiéru, tak například v typu použitého motoru.

Kvalita použitého materiálu

Stejně tak jako například u oblečení, elektroniky nebo nábytku, i u aut můžeme říct, že velkou roli hraje kvalita použitých materiálů. Potahy aut mohou být například u cenově dostupných značek látkové, u těch střední třídy si můžete vybrat mezi látkovými potahy a eko kůží, která je na výrobu cenově náročnější. Prémiové značky pak dále svým zákazníkům nabízejí také potahy z pravé kůže. Dalším ukazatelem může být například plast, který je v kabině použitý.

U vozidel levnějších značek se můžete setkat s tím, že estetická hodnota je upozaděna před praktičností a nízkými výrobními náklady a na interiér může být například i použit levnější plast. Plast může být také náchylnější na poškrábání a potlučení. U vozidel střední třídy už jde i na plastech rozdíl vidět. Výrobci vozidel prémiových značek si zakládají na tom, aby i interiér působil luxusním dojmem. Kvalitnější materiály jsou kromě potahů použity také na palubní desce, všechno dokonale ladí a zapadá do sebe.

Největší rozdíl v ceně udělá motor

Největší rozdíl mezi finančně dostupnými automobily, střední třídou a prémiovými značkami je v tom, co na první pohled nevidíme. A to ať už se jedná o motor, hladší a rychlejší převodovku, účinnost deformačních zón, jízdní tuhost, ale i třeba odolnost karoserie vůči korozi. V případě motoru může být rozdíl v ceně poměrně velký. Například do vozidla značky Volkswagen Passat může dát výrobce čtyřválcový motor o výkonu 120–280 koní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozdíl ve výkonu motoru se také výrazně ukáže na ceně automobilu

Ten s výkonem 120 koní to vytáhne na 100 km/h za 10,8 sekund, zatímco ten nejvýkonnější za 5,1 sekund. Současná tendence navíc motory zmenšuje, takže dochází k vývoji technologií a použitého materiálu, což motor samozřejmě ve výsledku prodraží. Vozy prémiových značek mají také například kvalitnější výbavu, chytré asistenční funkce a propracovanější informační a zábavní systém. Nabízí tak zákazníkům například i větší pohodlí.

Poměr cena vs. kvalita

U vozů prémiových značek kromě kvality, síly motoru, pohodlí a lepší výbavy ale mnohdy platíme i za značku. Před nákupem jakéhokoliv vozu, ať už nižší, střední nebo vyšší třídy, je dobré se zamyslet nad tím, co od vozu požadujete. V minulosti jsem se hodně zaměřoval na to, abych udělal dojem na okolí,“ vysvětluje jeden ze čtenářů. „Později mi ale došlo, že v tom autě budu jezdit já. Pokud mi nebude pohodlné a nebudu se v něm cítit dobře, to, že se bude líbit ostatním, je vlastně jedno,“ dodává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při výběru automobilu se zaměřte na to, co od auta očekáváte

„Zkuste se před výběrem zamyslet, co je pro vás důležité, a samozřejmě si vyzkoušejte více vozů. Cena a značka vždycky není všechno. Stejně tak jako střední třída nemusí být vždycky tou nejlepší volbou mezi cenou a kvalitou, vyšší třída nemusí být vždycky to nejlepší pro vás,“ dodává. Nenechte se zlákat známou značkou, protože i v nižší kategorii nebo ve stejné kategorii a v lepší výbavě můžete za stejnou či nižší cenu najít vůz dle svých představ.

Na jaké věci se při výběru automobilu zaměřujete vy?

Zdroj: Carmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch
Události247.cz
Události247.cz
EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší
adbz.cz
adbz.cz
Ukázal trik, jak udělat boty voděodolnými. V dešti ani sněhu se nemusí bát, že by do nich zateklo, a navíc jsou stále čisté