Proč jsou vozy prémiových značek dražší a co je odlišuje od automobilů nižší třídy?

Rozdíly v ceně mezi vozidly nižší, střední a vyšší třídy mohou být opravdu velké. Rozhodující jsou použité materiály, ale také motor či jízdní vlastnosti.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Co odlišuje prémiové značky od těch, které se zaměřují na produkci vozů dostupných všem? Na trhu existují tři typy značek. Ty prémiové, vozidla střední třídy a poté vozidla cenově nejdostupnější. Rozdíl může být samozřejmě ať už v kvalitě materiálu použitého v interiéru, tak například v typu použitého motoru.

Kvalita použitého materiálu

Stejně tak jako například u oblečení, elektroniky nebo nábytku, i u aut můžeme říct, že velkou roli hraje kvalita použitých materiálů. Potahy aut mohou být například u cenově dostupných značek látkové, u těch střední třídy si můžete vybrat mezi látkovými potahy a eko kůží, která je na výrobu cenově náročnější. Prémiové značky pak dále svým zákazníkům nabízejí také potahy z pravé kůže. Dalším ukazatelem může být například plast, který je v kabině použitý.

U vozidel levnějších značek se můžete setkat s tím, že estetická hodnota je upozaděna před praktičností a nízkými výrobními náklady a na interiér může být například i použit levnější plast. Plast může být také náchylnější na poškrábání a potlučení. U vozidel střední třídy už jde i na plastech rozdíl vidět. Výrobci vozidel prémiových značek si zakládají na tom, aby i interiér působil luxusním dojmem. Kvalitnější materiály jsou kromě potahů použity také na palubní desce, všechno dokonale ladí a zapadá do sebe.

Největší rozdíl v ceně udělá motor

Největší rozdíl mezi finančně dostupnými automobily, střední třídou a prémiovými značkami je v tom, co na první pohled nevidíme. A to ať už se jedná o motor, hladší a rychlejší převodovku, účinnost deformačních zón, jízdní tuhost, ale i třeba odolnost karoserie vůči korozi. V případě motoru může být rozdíl v ceně poměrně velký. Například do vozidla značky Volkswagen Passat může dát výrobce čtyřválcový motor o výkonu 120–280 koní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozdíl ve výkonu motoru se také výrazně ukáže na ceně automobilu

Ten s výkonem 120 koní to vytáhne na 100 km/h za 10,8 sekund, zatímco ten nejvýkonnější za 5,1 sekund. Současná tendence navíc motory zmenšuje, takže dochází k vývoji technologií a použitého materiálu, což motor samozřejmě ve výsledku prodraží. Vozy prémiových značek mají také například kvalitnější výbavu, chytré asistenční funkce a propracovanější informační a zábavní systém. Nabízí tak zákazníkům například i větší pohodlí.

Poměr cena vs. kvalita

U vozů prémiových značek kromě kvality, síly motoru, pohodlí a lepší výbavy ale mnohdy platíme i za značku. Před nákupem jakéhokoliv vozu, ať už nižší, střední nebo vyšší třídy, je dobré se zamyslet nad tím, co od vozu požadujete. V minulosti jsem se hodně zaměřoval na to, abych udělal dojem na okolí,“ vysvětluje jeden ze čtenářů. „Později mi ale došlo, že v tom autě budu jezdit já. Pokud mi nebude pohodlné a nebudu se v něm cítit dobře, to, že se bude líbit ostatním, je vlastně jedno,“ dodává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při výběru automobilu se zaměřte na to, co od auta očekáváte

„Zkuste se před výběrem zamyslet, co je pro vás důležité, a samozřejmě si vyzkoušejte více vozů. Cena a značka vždycky není všechno. Stejně tak jako střední třída nemusí být vždycky tou nejlepší volbou mezi cenou a kvalitou, vyšší třída nemusí být vždycky to nejlepší pro vás,“ dodává. Nenechte se zlákat známou značkou, protože i v nižší kategorii nebo ve stejné kategorii a v lepší výbavě můžete za stejnou či nižší cenu najít vůz dle svých představ.

Na jaké věci se při výběru automobilu zaměřujete vy?

Zdroj: Carmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články