Proč jsou na pneumatiky aplikovány barevné pruhy a tečky

                   

Při pohledu na regály s pneumatikami v prodejně je snadné si všimnout, že běhoun některých z nich má barevné pruhy a na bočnicích jsou vícebarevné puntíky, které tam určitě nejsou jen tak náhodou. Motoristé si zpravidla nekladou zbytečné otázky, výběr pneumatik probíhá podle výrobce, sezóny, vlastností a ceny. Pár nových informací ale určitě nebude na škodu.

Žlutý trojúhelník nebo kruh najdete na pneumatikách prodávaných v prodejnách automobilů. Tímto označením označují výrobci nejlehčí místo na pneumatice, které je určeno metodou vyvážení ve výrobě. Proto je nutné namontovat pneumatiku s tímto symbolem v nejtěžším místě na ráfku kola – v místě, kde se nachází ventilek. Takto lze usnadnit pozdější vyvažování pneumatik.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj obrázku: Freepik Premium

Pokud se však řidič po několika jízdách z nějakého důvodu rozhodne přemístit takovou gumu na jiný disk, nebudou mít značky žádný užitek. Během provozu se pneumatiky opotřebovávají, přičemž tot opotřebení je nerovnoměrné. Jinými slovy, jednoduše ztratí své původní váhové charakteristiky a vyvážení nastavené z výroby. Proto je můžete nainstalovat, aniž byste museli věnovat pozornost všem těmto značkám.

Při montáži pracovník v servisu snadno vyváží kolo na vyvažovačce. Dokonce ani při prvním obutí nových pneumatik nemusíte dodržovat doporučení, která se skrývají za těmito značkami, protože prostě dostanete pár závaží navíc.

iZdroj obrázku: Freepik Premium

Vícebarevné pruhy na běhounu nejsou vůbec určeny pro řidiče. Bez hlubší znalosti charakteristik pneumatik téměř nikdo nepochopí, o čem všechny tyto pruhy podávají informaci. Ale pro pracovníky ve výrobě, skladníky a prodejce jsou barevné pruhy dobrou pomocí.

Mohou jim napovědět například při určení rozměru, protože běhoun je při skladování v regálech nejviditelnější částí pneumatiky. V továrně pruhy pomáhají pochopit, jaký typ daného běhounu je, aby nedošlo k jeho záměně při další instalaci na kostru pneumatiky a vulkanizaci.

iZdroj obrázku: Freepik Premium

Jediným využitím těchto proužků pro laiky je určení, že pneumatiky, které si chtějí koupit, jsou ze stejné várky. To nám ovšem může říci také datum výroby, které je uvedeno na bočnici pneumatik.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články