Proč a jak často kontrolovat prostor okolo blatníků | AutoŽivě

Proč a jak často by měl řidič na svém autě kontrolovat čistotu prostoru kolem blatníků?

Blatníky automobilu mají svou nepostradatelnou funkci a jsou důležité pro bezpečný provoz na silnici. Existuje několik důvodů, proč je pravidelně čistit.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Blatníky jsou v dnešní době nedílnou součástí všech osobních automobilů, ale také nákladních vozů nebo kamionů. Na automobil se mohou namontovat buď v továrně, nebo jako dodatečná instalace. Blatníky chrání podběhy kol před nečistotami, pískem, kamením a sněhem. Dále také snižují hluk v kabině způsobený různými létajícími nečistotami. V některých případech, především u sportovních automobilů, pak také svými kanálky přivádí vzduch k brzdám.




Je vhodné občas blatník i očistit?

Nečistoty se mohou uchovávat jak v přední, tak i v zadní části blatníku. Oba tyto případy mohou znamenat nepříjemnosti. Pokud přestane těsnit prostor zezadu mezi blatníkem a karoserií vozu, začnou se na tomto místě usazovat nečistoty. To může zapříčinit především poškrábání karoserie a její následné rezavění. Rez pak narušuje celistvost automobilu a snižuje i jeho následnou hodnotu.


iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud se začnou nečistoty hromadit zepředu blatníku v prostoru mezi blatníkem a kolem, hrozí ucpání tohoto prostoru. To může mít za následek i vyšší tření a odpor, zpravidla při zanesením blátem nebo sněhem. Dalším problémem může být odlétnutí většího kusu nečistoty a poškození karoserie. Při snížené kvalitě blatníků pak hrozí i vlétnutí nečistot do motorového prostoru, v důsledku čehož rovněž hrozí poškození.

Dbejte na pravidelnou údržbu

V některých blatnících a náraznících automobilů se pak mohou nacházet kanálky pro odvod vody, nebo např. také chladného vzduchu. Jejich ucpáním se poté snižuje, nebo i zcela vytrácí jejich účinnost.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění prostoru kolem kol se tedy doporučuje provádět pravidelně alespoň jednou až dvakrát ročně vždy při přechodu z podzimu do zimy a ze zimy do jara. Nejjednodušší údržba je prováděna vysokotlakým čističem. Pokud dojde k poškození blatníku, vyměňte jej za nový.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 209 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Severní Korea vyzkoušela hypersonickou zbraň. Snaha, která může změnit rovnováhu sil
Události247.cz
Nová Sněmovna chce být v otázce prezidenta opatrná. Pravomoce mu odebere za jasných podmínek
VědaŽivě.cz
Nejlepší období života potvrzeno revoluční studií. Pozor, ať ho nepromeškáte
adbz.cz
Podzimní bělení ovocných stromů má nespočet výhod: Zapomenutá technika přinese dvojnásobnou úrodou