Proč a jak často by měl řidič na svém autě kontrolovat čistotu prostoru kolem blatníků?

Blatníky automobilu mají svou nepostradatelnou funkci a jsou důležité pro bezpečný provoz na silnici. Existuje několik důvodů, proč je pravidelně čistit.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Blatníky jsou v dnešní době nedílnou součástí všech osobních automobilů, ale také nákladních vozů nebo kamionů. Na automobil se mohou namontovat buď v továrně, nebo jako dodatečná instalace. Blatníky chrání podběhy kol před nečistotami, pískem, kamením a sněhem. Dále také snižují hluk v kabině způsobený různými létajícími nečistotami. V některých případech, především u sportovních automobilů, pak také svými kanálky přivádí vzduch k brzdám.

Je vhodné občas blatník i očistit?

Nečistoty se mohou uchovávat jak v přední, tak i v zadní části blatníku. Oba tyto případy mohou znamenat nepříjemnosti. Pokud přestane těsnit prostor zezadu mezi blatníkem a karoserií vozu, začnou se na tomto místě usazovat nečistoty. To může zapříčinit především poškrábání karoserie a její následné rezavění. Rez pak narušuje celistvost automobilu a snižuje i jeho následnou hodnotu.

iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud se začnou nečistoty hromadit zepředu blatníku v prostoru mezi blatníkem a kolem, hrozí ucpání tohoto prostoru. To může mít za následek i vyšší tření a odpor, zpravidla při zanesením blátem nebo sněhem. Dalším problémem může být odlétnutí většího kusu nečistoty a poškození karoserie. Při snížené kvalitě blatníků pak hrozí i vlétnutí nečistot do motorového prostoru, v důsledku čehož rovněž hrozí poškození.

Dbejte na pravidelnou údržbu

V některých blatnících a náraznících automobilů se pak mohou nacházet kanálky pro odvod vody, nebo např. také chladného vzduchu. Jejich ucpáním se poté snižuje, nebo i zcela vytrácí jejich účinnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění prostoru kolem kol se tedy doporučuje provádět pravidelně alespoň jednou až dvakrát ročně vždy při přechodu z podzimu do zimy a ze zimy do jara. Nejjednodušší údržba je prováděna vysokotlakým čističem. Pokud dojde k poškození blatníku, vyměňte jej za nový.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu