Proč a jak často by měl řidič na svém autě kontrolovat čistotu prostoru kolem blatníků?

Blatníky automobilu mají svou nepostradatelnou funkci a jsou důležité pro bezpečný provoz na silnici. Existuje několik důvodů, proč je pravidelně čistit.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Blatníky jsou v dnešní době nedílnou součástí všech osobních automobilů, ale také nákladních vozů nebo kamionů. Na automobil se mohou namontovat buď v továrně, nebo jako dodatečná instalace. Blatníky chrání podběhy kol před nečistotami, pískem, kamením a sněhem. Dále také snižují hluk v kabině způsobený různými létajícími nečistotami. V některých případech, především u sportovních automobilů, pak také svými kanálky přivádí vzduch k brzdám.

Je vhodné občas blatník i očistit?

Nečistoty se mohou uchovávat jak v přední, tak i v zadní části blatníku. Oba tyto případy mohou znamenat nepříjemnosti. Pokud přestane těsnit prostor zezadu mezi blatníkem a karoserií vozu, začnou se na tomto místě usazovat nečistoty. To může zapříčinit především poškrábání karoserie a její následné rezavění. Rez pak narušuje celistvost automobilu a snižuje i jeho následnou hodnotu.

iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud se začnou nečistoty hromadit zepředu blatníku v prostoru mezi blatníkem a kolem, hrozí ucpání tohoto prostoru. To může mít za následek i vyšší tření a odpor, zpravidla při zanesením blátem nebo sněhem. Dalším problémem může být odlétnutí většího kusu nečistoty a poškození karoserie. Při snížené kvalitě blatníků pak hrozí i vlétnutí nečistot do motorového prostoru, v důsledku čehož rovněž hrozí poškození.

Dbejte na pravidelnou údržbu

V některých blatnících a náraznících automobilů se pak mohou nacházet kanálky pro odvod vody, nebo např. také chladného vzduchu. Jejich ucpáním se poté snižuje, nebo i zcela vytrácí jejich účinnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění prostoru kolem kol se tedy doporučuje provádět pravidelně alespoň jednou až dvakrát ročně vždy při přechodu z podzimu do zimy a ze zimy do jara. Nejjednodušší údržba je prováděna vysokotlakým čističem. Pokud dojde k poškození blatníku, vyměňte jej za nový.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání