Proč mají kamiony na návěsech značky označující maximální rychlost

                   

Pokud jedete za nákladním vozem, kamionem, jistě si na jeho návěsu všimnete řady věcí. Je to například známé označení TIR, může to být označení nebezpečného nákladu, mohou to být různé vlastní samolepky a vzkazy, a také to může být ještě jedna věc. A to samolepka totožná s dopravní značkou, určující maximální povolenou rychlost. Pokud jste si někdy říkali, proč na kamionech jsou a co znamenají, máme pro vás odpověď.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Informace o tom, kolik může jet

Důvodem takových nálepek je informování o tom, kolik může takový nákladní vůz jet. Tedy abychom byli ještě konkrétnější a přesnější, jedná se o informace o tom, pro jakou rychlost je daný návěs homologován. Jde tedy o jakousi informaci o rychlosti, kolik s daným návěsem může konkrétní kamion maximálně jet. Samotné tahače mohou bez problémů vyvinout i rychlosti větší, ale je třeba dbát aktuálních předpisů.

Pokud se podíváme na kamiony jezdící po naší zemi, tak ve většině případů na nich nejdeme nálepku označující maximální osmdesátku. Je tedy třeba počítat s tím, že pokud takový kamion dojedeme, a on jede 80, není to proto, že by se schválně táhnul pod klasický rychlostní limit, ale je to proto, že nemůže jet rychleji, pokud nechce porušovat zákony.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Proč je někde samolepek více?

Možná se vám stalo, že jste dojeli kamion, který měl na návěsu nikoliv jenom jednu samolepku, ale bylo jich zde hned několik. Samozřejmě ne stejných, ale různých, které ukazovaly na různorodé maximální povolené rychlosti. Jestliže jste si říkali, proč něco takového, je i tady odpověď velmi jednoduchá. Kamiony mnohdy nejezdí jenom u nás, tedy na území České republiky. Jezdí také do zahraničí a zde mohou být předpisy, včetně maximálních povolených rychlostí tahače s návěsem jiné. Proto ono větší množství samolepek, aby bylo vyhověno předpisům i v ostatních zemích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články