Proč měla některá auta v 90. letech pravé zrcátko menší?

                   

Octavia I, Fabia I – auta, které v současnosti střetáváme na cestách dennodenně. Všimli jste si na nich někdy něco zvláštního? Co třeba zpětná zrcátka? Ano, levé se neshoduje velikostně s tím pravým. A nejsou to jen modely Škody. Volkswagen, Audi a dokonce i Mercedes (který s tím přišel jako první). Zpravidla se jedná o vozy z 90. let a z prvních roků 21. století. Proč je tomu tak?

Historie zpětných zrcátek sahá až do 70. let minulého století. Vzpomeňte si např. na staré Škody – ty nepoužívaly zrcátka na pravé straně vůbec (a nejenom Škody). Auta ale postupem času postupně přibírala na velikosti a pravé zrcátko se začalo stávat pravidelnou součástí každého vozu. Jako první přisel s rozličnou velikostí zrcátek Mercedes-Benz, konkrétně u modelu W201. Jaký byl důvod? Aerodynamika. Díky rozličné velikosti se prý snižovaly i emise, dělalo to jenom minimum gramů na 100 km, ale vedení to stačilo. Konkurenční produkce byla samozřejmě v soku a tenhle módní výstřelek začala kopírovat. Zpočátku to mohli dostat jenom někteří, a dokonce za příplatek.

Existují pro to ale i jiné důvody. První důvod, který nás hned napadne, jsou peníze. Automobilky vyrábějí miliony aut ročně, když na každém z nich odstraní malou část plastu a skla, ušetří tím pořádné peníze. Možná. Anebo je to z důvodu zmíněné aerodynamiky a s ní spojené šetření paliva a snížení emisí? Možná. Bradley Brownell, redaktor z portálu Jalopnik si kladl stejnou otázku a dopátral se i oficiálního vyjádření. Pojďme si konečně tedy zodpovědět otázku: Proč měla auta v 90. letech jedno zrcátko menší? Je to úplně jednoduchý důvod. Jak bylo řečeno, vozy začaly přibírat na velikosti a na ulicích zabíraly spoustu místa, některé evropské uličky jsou opravdu úzké a zmenšení velikosti zrcátka snižuje pravděpodobnost jeho poškození jiným vozem. Nejenom, že je méně náchylné na poškození od procházejících vozů, ale taky od kolemjdoucích chodců a cyklistů. Takže ve zkratce – automobilky se snažily o snížení rizika poškození.

Proč tedy menší zrcátka nevydržela až do současnosti? Výrobci přišli nato, že můžou auta vybavit elektrickým sklápěním a problém je vyřešen. Zdá se vám tenhle důvod logický, nebo je za tím ještě něco jiného? Přece, ta myšlenka peněžních důvodů není vůbec nereálná.

Zdroj: jalopnik.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články