Proč měla některá auta v 90. letech pravé zrcátko menší? | AutoŽivě

Proč měla některá auta v 90. letech pravé zrcátko menší?

Octavia I, Fabia I – auta, které v současnosti střetáváme na cestách dennodenně. Všimli jste si na nich někdy něco zvláštního? Co třeba zpětná zrcátka? Ano, levé se neshoduje velikostně s tím pravým. A nejsou to jen modely Škody. Volkswagen, Audi a dokonce i Mercedes (který s tím přišel jako první). Zpravidla se jedná o vozy z 90. let a z prvních roků 21. století. Proč je tomu tak?

Historie zpětných zrcátek sahá až do 70. let minulého století. Vzpomeňte si např. na staré Škody – ty nepoužívaly zrcátka na pravé straně vůbec (a nejenom Škody). Auta ale postupem času postupně přibírala na velikosti a pravé zrcátko se začalo stávat pravidelnou součástí každého vozu. Jako první přisel s rozličnou velikostí zrcátek Mercedes-Benz, konkrétně u modelu W201. Jaký byl důvod? Aerodynamika. Díky rozličné velikosti se prý snižovaly i emise, dělalo to jenom minimum gramů na 100 km, ale vedení to stačilo. Konkurenční produkce byla samozřejmě v soku a tenhle módní výstřelek začala kopírovat. Zpočátku to mohli dostat jenom někteří, a dokonce za příplatek.

Existují pro to ale i jiné důvody. První důvod, který nás hned napadne, jsou peníze. Automobilky vyrábějí miliony aut ročně, když na každém z nich odstraní malou část plastu a skla, ušetří tím pořádné peníze. Možná. Anebo je to z důvodu zmíněné aerodynamiky a s ní spojené šetření paliva a snížení emisí? Možná. Bradley Brownell, redaktor z portálu Jalopnik si kladl stejnou otázku a dopátral se i oficiálního vyjádření. Pojďme si konečně tedy zodpovědět otázku: Proč měla auta v 90. letech jedno zrcátko menší? Je to úplně jednoduchý důvod. Jak bylo řečeno, vozy začaly přibírat na velikosti a na ulicích zabíraly spoustu místa, některé evropské uličky jsou opravdu úzké a zmenšení velikosti zrcátka snižuje pravděpodobnost jeho poškození jiným vozem. Nejenom, že je méně náchylné na poškození od procházejících vozů, ale taky od kolemjdoucích chodců a cyklistů. Takže ve zkratce – automobilky se snažily o snížení rizika poškození.

Proč tedy menší zrcátka nevydržela až do současnosti? Výrobci přišli nato, že můžou auta vybavit elektrickým sklápěním a problém je vyřešen. Zdá se vám tenhle důvod logický, nebo je za tím ještě něco jiného? Přece, ta myšlenka peněžních důvodů není vůbec nereálná.
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 234 hlasů
Nahlásit chybu