Proč už mezi disciplíny Olympijských her nepatří Formule 1, Rallye a jiné automobilové závody? Jejich přítomnost by byla logická

Možná i vy patříte mezi fanoušky motosportu a závodění. Na olympijských hrách se s tímto druhem sportu nesetkáme, v minulosti však tomu tak bylo.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Pokaždé, když se nezadržitelně blíží Olympijské hry, si nelze nevšimnout názoru mnoha fanoušků motosportu. Myslí si totiž, že součástí olympiády by mělo být například i Rallye nebo Formule 1. Vždyť přeci mnoho lidí považuje řidiče za vrcholové sportovce. Stačí se třeba podívat jen na to, jak takoví jezdci F1 trénují. A světe div se, jednou tomu opravdu tak bylo.

Letní Olympijské hry v Paříži, rok 1900

Jediná olympiáda, v níž se závodilo s automobily – to byla Paříž roku 1900. I když toto tvrzení je nutno brát s patřičnou rezervou. Ve spolupráci s tehdejší světovou výstavou se jelo 14 závodů. Problém byl v tom, že jim nikdy nebyl uložen statut olympijského sportu. A to i přestože se jely ve spolupráci s olympijským výborem a dohlížela na ně olympijská komise. Jelikož se tento sport na olympiádu už nikdy nevrátil, historici jej považují za chybu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závodů se místo jednotlivých států účastnily automobilky a vítězným týmům pak byly předány pravé olympijské medaile z Paříže, což tento příběh činí ještě zajímavějším. O závodech jako takových se dochovalo jen velmi málo záznamů. Mezi zajímavosti patří například následující:

  • většina účastníků byly výrobci automobilů z Francie
  • jel se i závod hasičských vozidel, ve kterém dominovalo USA
  • jedinými známými výherci jsou Luis Renault za závod Paříž-Toulouse-Paříž v malém vozidle a Alfred Velghe za stejný závod ve vozidle větší velikosti
  • dalšími kategoriemi byly závody dvousedadlových automobilů, čtyřsedadlových automobilů, šestisedadlových automobilů, plynem poháněných taxíků, elektrických taxíků, dodávek, malých nákladních automobilů, náklaďáků a hasičských vozidel
i

V dnešní době se pak jako nejsilnější argument proti automobilovým závodům na Olympijských hrách jeví především vysoká závislost na automobilu a jeho kvalitě. I když tento důvod může některé fanoušky rozzlobit, na kvalitě vašeho náčiní totiž jistě záleží i u jiných sportů, jako je lukostřelba, tenis, závody na kole či střelba z pušky.

Zdroj: Road and Track, AutoNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články