Proč někteří řidiči stále nosí kožené rukavice při řízení - AutoŽivě

Proč někteří řidiči stále nosí kožené rukavice při řízení

Zatímco v minulosti byly kožené rukavice při řízení standardem, dnes je prakticky nevidíme. Někteří řidiči je však stále nosí.
i Zdroj fotografie: Depositphotos

Vidět řidiče v rukavicích je dnes velmi neobvyklé, tedy snad jenom výjimkou zimního období ale na palčáky to není. Stále přitom existují i specializovaní výrobci kožených rukavic do auta, které mají různé podoby – někdy zakrývají celou ruku včetně konečků prstů, jindy mají na záprstí otvor a prsty z nich čouhají ven. Ale kdy jste naposledy viděli řidiče, co by je aktivně využíval? Natož u novějších vozidel? I když doba pokročila, v některých případech se stále nohou hodit. Což ostatně potvrzují i profesionální řidiči.
iZdroj fotografie: Unsplash

I profesionální řidiči používají kožené rukavice.

Kožené rukavice bývaly k řízení auta nezbytné

Starší řidiči si možná vzpomínají, jak bylo obtížné kroutit volantem u auta – ke všemu nákladního – holýma rukama. Bez posilovače řízení musel řidič v některých momentech pořádně zabírat, nemluvě při delších trasách a ke všemu v létě. Největším nepřítelem přitom byly potící se dlaně a mnohdy zcela hladký volant s minimální přilnavostí k pokožce. I když existovaly způsoby, jak jej držet pevně, nebylo to vždy zcela bezpečné.

Prudší manévr by pak mohl znamenat problém, protože volant ze zpocených rukou snadno vyklouzl. Nemluvě o mozolech, jaké se tvořily po každé náročnější jízdě. A své využití měly kožené rukavice také v momentě, kdy auto zůstalo dlouho na slunci a rozpálilo volant natolik, že na něj nebylo možné sáhnout (nebo to bylo alespoň po nějakou dobu nekomfortní).

iZdroj fotografie: Unsplash

Proč někteří řidiči stále nosí kožené rukavice při řízení.

Jejich historie nicméně sahá mnohem dále do dob, kdy po silnicích jezdila první automobily bez dveří a čelního skla. Řidiči tak museli být v chladném počasí pořádně oblečení a oči mít chráněné prakticky vždy, aby jim nelétal do očí hmyz a nečistoty. Nechyběly přitom právě kožené rukavice, bez nichž bylo řízení mnohem obtížnější – prach z cest se usazoval na povrchu volantu a ruce se potily, což byla přinejmenším nepříjemná kombinace.

I profesionální řidiči používají kožené rukavice

Ano, dnes už jde spíše o přežitek, v řidičské profesi má však tento doplněk stále své využití. A to zejména v letních dnech, kdy se dlaně potí a volant může volně vyklouznout. Kůže k němu přitom skvěle přilne a při pevném stisknutí je prakticky nemožné, aby řidič tak snadno ztratil kontrolu. Podle některých navíc dochází k mírnému stírání nečistot z obložení a nedojde k jeho poškrábání třeba prsteny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kožené rukavice bývaly k řízení auta nezbytné.

Výběr kožených rukavic však není radno podceňovat –jinými slovy, ty zimní stačit nebudou. Vyrobeny by měly být z jemně opracovaného materiálu s perforací, aby docházelo k odvodu přebytečného tepla a potu z rukou, ovšem nikoliv na volant.

53 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1173 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Za návštěvu hospody zaplatíte až 6 000 Kč měsíčně. „Popíjet“ budou moci pouze testovaní, jenže antigenní test nestačí
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů