Proč někteří řidiči stále nosí kožené rukavice při řízení

Zatímco v minulosti byly kožené rukavice při řízení standardem, dnes je prakticky nevidíme. Někteří řidiči je však stále nosí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vidět řidiče v rukavicích je dnes velmi neobvyklé, tedy snad jenom výjimkou zimního období ale na palčáky to není. Stále přitom existují i specializovaní výrobci kožených rukavic do auta, které mají různé podoby – někdy zakrývají celou ruku včetně konečků prstů, jindy mají na záprstí otvor a prsty z nich čouhají ven. Ale kdy jste naposledy viděli řidiče, co by je aktivně využíval? Natož u novějších vozidel? I když doba pokročila, v některých případech se stále nohou hodit. Což ostatně potvrzují i profesionální řidiči.

iZdroj fotografie: Unsplash
I profesionální řidiči používají kožené rukavice.

Kožené rukavice bývaly k řízení auta nezbytné

Starší řidiči si možná vzpomínají, jak bylo obtížné kroutit volantem u auta – ke všemu nákladního – holýma rukama. Bez posilovače řízení musel řidič v některých momentech pořádně zabírat, nemluvě při delších trasách a ke všemu v létě. Největším nepřítelem přitom byly potící se dlaně a mnohdy zcela hladký volant s minimální přilnavostí k pokožce. I když existovaly způsoby, jak jej držet pevně, nebylo to vždy zcela bezpečné.

Prudší manévr by pak mohl znamenat problém, protože volant ze zpocených rukou snadno vyklouzl. Nemluvě o mozolech, jaké se tvořily po každé náročnější jízdě. A své využití měly kožené rukavice také v momentě, kdy auto zůstalo dlouho na slunci a rozpálilo volant natolik, že na něj nebylo možné sáhnout (nebo to bylo alespoň po nějakou dobu nekomfortní).

iZdroj fotografie: Unsplash
Proč někteří řidiči stále nosí kožené rukavice při řízení.

Jejich historie nicméně sahá mnohem dále do dob, kdy po silnicích jezdila první automobily bez dveří a čelního skla. Řidiči tak museli být v chladném počasí pořádně oblečení a oči mít chráněné prakticky vždy, aby jim nelétal do očí hmyz a nečistoty. Nechyběly přitom právě kožené rukavice, bez nichž bylo řízení mnohem obtížnější – prach z cest se usazoval na povrchu volantu a ruce se potily, což byla přinejmenším nepříjemná kombinace.

I profesionální řidiči používají kožené rukavice

Ano, dnes už jde spíše o přežitek, v řidičské profesi má však tento doplněk stále své využití. A to zejména v letních dnech, kdy se dlaně potí a volant může volně vyklouznout. Kůže k němu přitom skvěle přilne a při pevném stisknutí je prakticky nemožné, aby řidič tak snadno ztratil kontrolu. Podle některých navíc dochází k mírnému stírání nečistot z obložení a nedojde k jeho poškrábání třeba prsteny.

iZdroj fotografie: Unsplash
Kožené rukavice bývaly k řízení auta nezbytné.

Výběr kožených rukavic však není radno podceňovat –jinými slovy, ty zimní stačit nebudou. Vyrobeny by měly být z jemně opracovaného materiálu s perforací, aby docházelo k odvodu přebytečného tepla a potu z rukou, ovšem nikoliv na volant.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články