Proč pneumatiky s dušemi prakticky zmizely z trhu

                   

Jen před třemi desetiletími, a možná ještě později, byla kola drtivé většiny vybavena pneumatikami s dušemi. Dnes je můžete spatřit prakticky pouze na různých jednostopých vozidlech.

Běžného motoristu tak možná někdy napadá otázka zní: proč „všichni“ tak rychle a do jisté míry neočekávaně opustili pneumatiky s dušemi?

Proč pneumatiky s dušemi prakticky zmizely z trhu a zůstaly v sortimentu velmi malého počtu výrobců? Odpověď na tuto otázku ve skutečnosti není příliš komplikovaná a mohla by být vyjádřena ve zjednodušené podobě jediným slovem – pokrok. Pneumatika s duší má samozřejmě několik výhod. Oprava může být poměrně snadná, navíc takové pneumatiky relativně snadno přežijí poškození samotného ráfku a umožní vám dostat se do nejbližšího servisu i v takovém stavu. A konečně, boční defekt není pro pneumatiku s duší žádný problém! Je ale pravda, že významné výhody pneumatik s duší oproti bezdušovým zde končí.

iZdroj fotografie: PxHere
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Bezdušová pneumatika se od “tradiční” koncepce liší, ale je z mnoha důvodů lepší. Bezdušové pneumatiky neztrácejí svůj tvar a nezačnou v průběhu času “šišatět”. Jsou podstatně lehčí, což zjednodušuje jejich ovládání, zlepšuje jízdní výkon vozidla a snižuje množství paliva spotřebovaného motorem. Většina běžných uživatelů automobilu těmto věcem nepřikládá důležitost, ale z hlediska životního prostředí jsou bezdušové pneumatiky opět lepší, protože jejich výroba vytváří menší zátěž pro životní prostředí.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

A konečně dalším velmi důležitým bodem ve výhodách bezdušových pneumatik je otázka tolerance poškození. Oprava takové pneumatiky je obtížnější než ta, která byla provedena před 30 lety. Zároveň však bezdušové pneumatiky snáší mnohem lépe malé vpichy. V některých případech mohou být dočasně utěsněny. A během jízdy do servisu můžete jednoduše pravidelně kolo dofukovat! Je také důležité, že moderní pneumatiky nemusí díky své konstrukci čelit nepříjemnému problému z minulosti, kdy došlo k poškození duše kvůli kousku skla nebo kovu zachyceného pod pláštěm.

Éra kol s dušemi je tedy minulostí a moderní bezdušové gumy jsou téměř ve všech ohledech lepší než ty s dušemi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články