Proč se američtí policisté schovávají za dveřmi auta, když je na první pohled neochrání

                   

Každý už alespoň jednou viděl nějaký americký film, kde se neohrožení policisté účastnili přestřelky a zároveň se schovávali za dveřmi svých vlastních aut. Je zcela zřejmé, že několik milimetrů plechu nedokáže ochránit ani před 9 mm kulkami. To vyvolává přirozenou otázku: proč se policie stále „schovává“ za dveřmi.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Ve skutečnosti dveře amerického policejního vozu mohou dobře chránit před střelnými zbraněmi. Faktem je, že uvnitř všech dveří je instalována balistická deska, která odpovídá druhé třídě ochrany. To poskytuje poměrně spolehlivý stupeň ochrany nejen proti 9 mm, ale také proti kalibru 7,62. Je zajímavé, že instalace těchto desek začala relativně nedávno – od roku 2010. Předtím američtí policisté měli zcela běžné vozy bez obrněných dveří. Jedinou výjimkou byla 30. léta, kdy měla policejní auta také také pancéřové desky, ale ve 40. letech bylo toto řešení opuštěno, protože to bylo příliš drahé.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Po celou dobu, kdy po dveřích aut nebylo po pancéřových deskách ani stopy, se za nimi američtí policisté schovávali při přestřelkách ze dvou důvodů. Nejprve mohla hlídka vždy vyrobit improvizované brnění. K tomu stačilo hodit na dveře vozu dodatečnou neprůstřelnou vestu ze zásahové výbavy uložené v kufru. Zadruhé, dveře auta používají policisté tradičně jako opěrku rukou. Zní to divně, ale když potřebujete hodinu nebo dvě u zásahu stát se zbraní v ruce a neustále být ve střehu  – vaše ruce se snadno unaví.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Dveře navíc dobře ukrývají policistu, ve vzdálenosti od 100 metrů, není vždy patrné, zda za nimi někdo je, nebo není. Navíc američtí policisté, pokud tvoří kordonu, téměř vždy otevírajíi obě přední dveře, aby upoutali pozornost, i když za nimi nikdo nesedí. Mimochodem, do roku 2025 budou ve Spojených státech uvedena do provozu nová policejní auta, jejichž karoserie bude vybavena ochranou páté kategorie. Tyto desky vydrží výstřely většiny odstřelovacích pušek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články