Mechanik prozradil, proč se výměna čelního skla může v dnešní době znatelně prodražit. Vyplatí se mít ho připojištěné?

Čelní sklo u vašeho auta plní různé funkce. Jeho výměna u nových a moderních aut se může prodražit, protože je doplněno o prvky, které mají na starost vaši bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobily jsou v dnešní době modernější a chytřejší. Jsou vybavené různými bezpečnostními systémy, které zabraňují srážce. Čelní sklo už také není jen obyčejným čelním sklem. Bývají v něm umístěna různá čidla nebo i kamery, které se starají o vaší bezpečnost. Plocha skel automobilů se zvětšila až o 30 % a ztenčila o 15 – 20 %.

Modernizace automobilů a senzory

Za touto modernizací stojí zejména bezpečnost, kterou se vývojáři snaží neustále vylepšovat. Již před dvaceti lety byl instalován první senzor, který měl na starost snímání deště a následné spouštění stěračů nebo také zapínal světla za snížené viditelnosti. Některá auta mají i vyhřívané čelní sklo, díky němuž se rychleji rozmrazí námraza.

iZdroj fotografie: Pexels

Již před deseti lety byla do skla zabudovaná kamera, která dokáže identifikovat nebezpečí, na základě čehož auto začne automaticky brzdit. Tyto kamery také sledují jízdu v pruhu, kraj silnice, nebo dokonce silniční značení. Dále umí hlídat i přepínaní světel, abyste v noci neoslnili protijedoucí řidiče. Některé vozy jsou vybaveny obrazovkou, která promítá řidiči informace přímo na čelní sklo.

Výměna čelního skla automobilu

U starších automobilu byla výměna jednoduchá a mechanikům v servise zabrala poměrně málo času. U nových automobilů už tomu tak není a výměna je mnohem složitější. Cena také závisí na tom zda zvolíte originální díl, nebo neoriginální. Ty jsou totiž mnohdy levnější. Nižší cena však může být na úkor kvality.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příkladem může být výměna skla u Škody Octavia. U jedničkové verze by vás nyní výměna vyšla na 3 000 – 4 000 Kč, u nejnovější Octavie vás bude stát 6 000 – 7 000 Kč. Tato částka je ale pouze za materiál, je nutné k ní ještě připočítat cenu za práci. Výměna skla se tedy může celkem prodražit.

iZdroj fotografie: BMW

Dalším příkladem může být výměna skla u BMW X5. U modelu z roku 2006 vás nové čelní sklo bude stát asi 5 000 Kč, při modelu z roku 2013 se výměna prodraží až na 20 000 Kč. Čelní sklo je vybaveno kamerou, senzory a promítáním informací do zorného pole řidiče.

Výběr servisu na výměnu skla

Důležité je také vybrat správný servis. Pokud bude čelní sklo vyměněno neodborně, může se stát, že ne všechny bezpečnostní prvky a asistenti budou fungovat správně. Při nárazu může dojít i ke zranění cestujících. Čelní sklo by mělo být po výměně kalibrováno a vy byste měli obdržet certifikát o tom, že kalibrace proběhla.

Pojištění skel automobilu

Cena pojištění závisí na typu automobilu a ceny skla. U obyčejných skel bez senzorů a kamer vám postačí základní pojištění s nižším limitem plnění, které vás může stát okolo 1 500 Kč ročně. Záleží na výběru pojišťovny – čím je vyšší limit plnění, tím je i vyšší cena. Při výběru pojištění berte také ohledy na spoluúčast. Některé pojišťovny mají pojištění bez spoluúčasti, jiné budou mít například i 1 000 Kč.

Jak jste řešili výměnu čelního skla vy? A máte ho pojištěné?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články