Proč se zkušení řidiči často zbavují jedné důležité části tažného lana?

Snad každý se alespoň jednou za svoji motoristickou kariéru setkal se situací, kdy bylo potřeba použít tažné lano. Řada řidičů si ho ale ve snaze zvýšit jeho bezpečnost sama upravuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tažné lano patří k doporučené výbavě každého automobilu a můžeme ho nalézt v různých délkách a nosnosti, vyrobené z různých materiálů a vybavené různými úchyty. Jedním z těchto úchytů jsou i tažný hák nebo karabina, které se připevňují k tažnému oku taženého i tažného automobilu. Co když je ale prostředek, který nám má pomoci, více nebezpečný, než užitečný? Mnoho zkušených řidičů si proto tažné lano vybavené karabinou či hákem sama upravuje.

Když potřebujete odtáhnout

Porucha automobilu je pro každého z řidičů velmi nepříjemnou zkušeností. Zvlášť, když se stane na místě, kde je potřeba vůz rychle odklidit (například na dálnici), nebo na místě, kde budou na odtah čekat dlouhé hodiny. V těchto případech je dobré mít v kufru schované tažné lano a na telefonu pár dobrých přátel, kteří nám pomohou. Ne každý z nich by nám ale dovolil zaháknout na jeho auto tažné lano s karabinou. Ptáte se proč? Existuje pro to dobrý důvod.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Karabina či hák, které se zdají být praktickým a pohodlným způsobem upevnění tažného lana, mohou být v některých případech poměrně nebezpečné. Nezřídka se stává, že jsou vyrobené z nekvalitního kovu (zejména ty levnější), což zvyšuje riziko jejich prasknutí. Těžké karabiny zajišťují lano, které je při vlečení taženého vozidla napnuté jako kus gumy. Pokud je karabina nekvalitní, může prasknout (takové případy jsou zaznamenány) a poté letí vysokou rychlostí k jednomu, nebo druhému vozu.

Místo odtahu zápis o nehodě

Ulomená část karabiny může při nárazu rozbít čelní, nebo zadní sklo, poničit karoserii, nebo poškodit nárazník. V horším případě může letět jiným směrem a zranit osobu, která stojí poblíž. Následky mohou být otřesné. Proto si řada řidičů tažné lano sama upravuje. Karabinu rozříznou a odstraní – předchází tím možnému poškození svého a cizího majetku, případně i újmě na zdraví. Tažné lano pak upevňují pomocí bezpečnostních uzlů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tažné lano s karabinou či hákem není ale jedinou možností, jak si řidiči mohou svépomocí zajistit odtah auta. Na výběr jsou i tažné tyče, nebo zcela obyčejné silné lano (které vychází celkově nejlevněji). Nicméně většina řidičů sáhne po kvalitním tažném lanu vybaveném popruhy bez háku, se třmeny, nebo jednoduše pouze oky. Populární se čím dál více stávají zejména lana vyrobená z popruhů vybavených reflexními prvky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články