Proč vypínat klimatizaci chvíli před dojezdem a jak to prospěje vašemu zdraví

                   

Klimatizace je dnes zcela běžnou součástí moderních aut, a to i těch levnějších. Většina z nás si jízdu bez ní neumí představit, jelikož v horkém létě můžeme cestovat komfortně, s jistotou přijatelné teploty uvnitř našeho vozu. Ne každý ale umí klimatizaci správně používat. Jednu chybu dělá většina řidičů.

Klimatizaci nevypínají

Zaměříme se na tu chybu, kterou dnes dělá většina řidičů. Ti v létě přijedou do cíle, vypnou motor a vystupují z vozu. Nedělají to, že by klimatizaci vypnuli pár minut před dojezdem, ale nechají ji běžet až do poslední chvíle. Klimatizace se následně vypne až při otočení klíčkem, stejně jako motor a další systémy vozu. A právě toto je onou velkou chybou, proč?

Pozor na kondenzát

Klimatizace funguje jednoduše – fouká studený až ledový vzduch do interiéru vozu, čímž ho ochlazuje. A tento studený vzduch následně prochází přes výdechy klimatizace, kde se může objevovat kondenzát. Jde o zcela běžný fyzikální jev, ke kterému dochází všude, kde je studený vzduch nebo povrch kombinován s teplým.

Pokud se klimatizace vypne až po dojezdu, tak kondenzát zůstává tam, kde nemá. Tedy v každém výdechu klimatizace. Vzniká zde nežádoucí vlhkost, která se následně může stát dokonalou líhní pro bakterie. Při opětovném zapnutí klimatizace se tyto bakterie dostávají přímo do vašeho vozu. A při každém nádechu také přímo do vašich plic.

Kdy klimatizaci vypínat?

Pokud ve svém voze používáte klimatizaci, je vhodné ji vypnout zhruba 5 až 10 minut před vaším plánovaným dojezdem. Díky tomu bude stále docházet k proudění vzduchu, ale ne k tomu ledovému. Případný kondenzát se tak odpaří a ve formě nijak nezávadné vlhkosti se dostane do interiéru vozu. Následně stačí otevřít okénka, čímž vlhkost snadno odstraníte.

Tento postup má ještě jednu výhodu, která také souvisí s vaším zdravím. Interiér vozu se bude při dojezdu pozvolna ohřívat a tak vaše tělo po vystoupení z auta nezažije tak výrazný teplotní šok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem