Majitel vietnamské večerky si v aukci koupil Audi Q7. Druhý den neprošla STK a on skončil v poutech

Kdo si koupí ojeté auto, měl by ho důkladně prohledat, podívat si klidně po čalounění. Někdy může ukrývat nechtěné poklady.

i Zdroj fotografie: Dinkun Chen / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nápravy opravené lepící páskou, majitelé bez dokladů k automobilům, auta slepená z několika vraků do jednoho. Příhody, které zažívají provozovatelé Stanic technických kontrol, jsou někdy tak bizarní, až jsou k neuvěření. Jako případ seriózního vietnamského obchodníka z jedné pražské večerky, Vyprávěl nám ho čtenář, pan Karel, bývalý zaměstnanec jedné menší provozovny STK.

Pro převod koupeného auta musí vůz projít kontrolou STK

Podnikatel, na jeho jméno si Karel nebyl schopen vzpomenout, říkejme mu Nguyen, hledal na internetu ojetý luxusní automobil. Volil mezi několika značkami a modely, od Mercedesu GL přes Cadillac až po BMW X5. Nakonec zvolil Audi Q7, velké SUV značky mělo najeto jen pár desítek tisíc kilometrů a staré bylo jen několik roků. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V České republice, bohužel jako i všude jinde na světě, provozují nelegální činnost nejrůznější zločinecké skupiny. Pokud dojde k jejich odhalení, pak jim může být zabaven majetek. A zabavený majetek z trestní činnosti je následně prodáván ve veřejných aukcí. Počítače, motorky, automobily. Když mají zločinci vkus, jde někdy o opravdu hezké exempláře. 

V aukci je vyvolávací cena lákavá, záleží pak na příhozech

V nabídce na internetu, právě ze zabaveného majetku trestné činnosti, si pan Nguyen vyhlédl své vysněné auto. Po letech tvrdé a poctivé práce ve večerce se rozhodl, že naspořené peníze investuje a koupí luxusní auto. Vyvolávací cena vozu byla příznivá, akce se vydařila a podnikatel automobil značky Audi nakonec skutečně koupil.

S autem pak zamířil na STK. V tomto okamžiku už si pan Karel nepamatuje, jestli šlo o evidenční kontrolu pro převod na Registru vozidel nebo o klasickou kontrolu u auta, které delší čas stálo a už nemělo „platnou technickou“. Tak jako tak, Nguyen s automobile přijel ve smluvený čas na STK a tam se pustil technik do kontroly. 

Bílý prášek ukrytý pod sedadlem? To budou drogy!

Co následovalo, bylo souhrou náhod, pochybení a nesprávných úvah a postupů. Technikovi, když byl ve voze, vypadly z ruky desky s poznámkami a psacími potřebami a tím to začalo. Když pracovník STK začal na podlaze hledat své věci, zajel rukou i pod sedačku řidiče a nahmatal něco, co tam evidentně nepatřilo. 

Pod sedačkou byly sáčky s podivným obsahem, s bílým práškem. Technikovi prý bylo hned jasné, že to nemůže být nic jiného než drogy. Udělal to jediné, co ho napadlo, došel do kanceláře a zavolal policii. Bohužel hlášení, které zmateně podal, zpustilo nečekaný sled událostí. 

Podivný nález v autě pracovník STK okamžitě nahlásil

Technik, ne zrovna bystrý, hovořil o „podivném Vietnamci a autu plném heroinu“ tak, že na druhé straně linky operátor musel nutně pochopit, že na STK je drogový šéf minimálně evropského formátu. Na STK dorazila policie, zásahová jednotka. Zakuklenci se samopaly v ruce vtrhli do kanceláře, nevybíravým způsobem zatkli pana Nguyena.

iZdroj fotografie: Policie

Auto bylo zabaveno a převezeno k další policejní analýze. Tam podle předpokladů bylo kompletně demontováno, aby byly nalezeny všechny ukryté podezřelé balíčky. Pan Nguyen skončil na policejní stanici, kde prožil pár nepříjemných hodin. Jelikož neuměl dobře česky, musel čekat na překladatele. Pak se snažil vysvětlit původ automobilu. 

Když jde o drogy, je policie nesmlouvavá. I když jde o omyl

Nakonec asi vše dobře dopadlo. Na balíčkách nemohly být otisky pana Nguyena. Podle dokumentace podnikatel jistě dokázal, jak k autu přišel a z jakého zdroje bylo. Auto bylo pravděpodobně navráceno obchodníkovi zpět. Traumatického zážitku už ale pana Nguyena nikdo nezbaví. Poučení je tedy jasné. Je důležité, když člověk koupí ojeté auto, od kohokoli, nejenom v dražbě, ale i od soukromého prodejce či z bazaru, důkladně je prohledat.

Nový majitel by měl ojetinu vždy prohlédnout

Proč? Odhalit včas vše, co by se později mohlo novému majiteli vymstít. Nemusí jít nutně o drogy, stačí staré ovoce ve schránce zadních dveří, otevřená lahvička s aditivem, mokrý hadr, který začne hnít. Takováto základní očista by měla být nedílnou součástí prvního ošetření auta, stejně jako komplexní prohlídka v autoservisu.

Co na tento smutný příběh říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru