Diesely se vzdaly a začala jim hrát labutí píseň. Jejich prodej v EU překonaly hybridy a dokonce i elektromobily

Nejpopulárnější jsou v osmnácti západoevropských zemích stále auta s benzinovými motory, ale nastupují ekologičtější vozy. Trend zřejmě bude pokračovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úsporné automobily s naftovým motorem se od devadesátých let v Evropě razantně rozšířily a prodávaly se dokonce lépe, než oblíbené vozy s klasickými benzinovými pohonnými jednotkami. Přišla však bezprecedentní emisní aféra Dieselgate koncernu Volkswagen a motory na těžká paliva začaly rychle ztrácet na popularitě. Přesto ale dieselové modely stále zaujímají významný podíl na evropském trhu s novými vozy. Zatím.

Růst elektromobilů

Podle berlínské společnosti Schmidt Automotive Research činil podíl prodeje dieselů v prosinci 19 procent v osmnácti západoevropských zemích. Je to zhruba 160 000 prodaných aut. Pro dieselové motory to zřejmě znamená začátek konce, protože roste prodej elektromobilů. A dokonce v prosinci překonal prodej vozů s naftovými motory. Elektromobily obsadily přibližně 21 procent trhu s celkem 176 tisíci prodaných kusů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro dobíjecí automobily je to významný úspěch. Hybridní vozy předstihly v prodeji diesely už loni v září. K průlomu v oblasti elektromobilů v prosinci došlo také proto, že západoevropští výrobci koncem roku velmi pečlivě dodržovali zákonem předepsané normy emisí vypouštěných do ovzduší, protože za to hrozí sankce. A prodej elektromobilů tak suverénně rostl. Není překvapivé, že nejpopulárnější model pochází z dílny automobilky Elona Muska.

Trend bude pokračovat

Právě kalifornská Tesla ovlivnila prosincová data o prodejích, když zaregistrovala v posledním čtvrtletí roku více vozů. Například ve Velké Británii bylo zaregistrováno 9 613 elektromobilů Tesla Model 3, což představuje 28 procent celkového prodeje těchto elektrických vozidel v zemi. Podle analytika Matthiase Schmidta se právě Tesla stala loni v prosinci 2021 nejprodávanější americkou značkou v západní Evropě s výsledkem 34 700 kusů. Na záda Tesle dýchá Ford s 31 800 vozy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle statistik bylo v zemích Evropské unie loni v září registrováno 2,3 milionu automobilů s dieselovým motorem, což je o 26 procent méně než v roce 2020. Přitom ale bylo zaregistrováno pouze 801 025 elektromobilů, což je však o 91 procent více než loni. Podle analytiků tento trend bude pokračovat. Nejrozšířenějším typem pohonu zůstal benzinový motor. Podíl těchto aut na celkových registracích nicméně loni klesl na 40 procent ve srovnání se 48 procenty v roce 2020.

Zdroj: Evropská unie, AutoGood

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá