Prodloužit životnost motoru může každý. Nejenom stylem jízdy, ale i všímavostí

                   

Motor je takovým srdcem auta. Cílem každého z nás je to, aby nám motor vydržel co možná nejdéle. Vliv na to má nejenom jeho kvalita, ale i my sami. Jak prodloužit životnost motoru co nejvíce? Toto jsou tipy odborníků, ale i zkušených mechaniků.

Dbejte na vše, co předepisuje výrobce

Jedná se například o pravidelné kontroly, stejně jako se jedná o intervaly výměny oleje. Výrobci také předepisují, jaký olej je tím ideálním, nebo jaké filtry a další náhradní díly používat. Toto všechno jsou věci, které je třeba brát v potaz a jednat podle nich. Na životnosti motoru se to podepíše skutečně pozitivně.

Nepodceňujte význam kontrolek

Pokud se rozsvítí kontrolka, která nás upozorňuje na to, že s naším vozem není něco v pořádku, není vhodné ji jakkoliv podceňovat. Rozhodně není na místě jezdit dále, zvláště když jde o červenou kontrolku. Ani ty žluté není vhodné brát na lehkou váhu. Když se rozsvítit, je vhodné nechat naše auto a jeho motor zkontrolovat.

Sledujte stav provozních kapalin

Ty, které se mohou přímo podepsat na životnosti motoru, jsou dvě. První z nich je pochopitelně olej, který zajišťuje správné mazání. Druhou kapalinou je chladicí směs, která zajišťuje správné chlazení. Nejenom, že by se mělo vždy jednat o kapaliny správné, ale je třeba myslet také na to, že by měla být dodržena správná hladina. I tak motoru prospějete. Také se však vyplatí hledět i na celý systém, tedy jak rozvodu chladicí kapaliny, tak hlavně i olejový filtr.

Naučte se správně jezdit

Motor by měl vždy běžet v optimálních otáčkách. Problémem pro něho jsou jak ty příliš nízké, tak samozřejmě i ty příliš vysoké. Také nezapomeňte na to, že jeho plnou sílu je vhodné využít, až když je dobře zahřátý. Více než stání na volnoběh mu především v zimním období prospěje pomalejší jízda, během které se zahřeje v nižších otáčkách tak, jak je to pro něho přirozenější.

Zdroj: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články