Vytáčí vás, když spolujezdec příliš prudce a silně zavře dveře? Nedivíme se, u ojetých aut hrozí způsobení drahého poškození

Prudké a nešetrné zavření dveří spolujezdcem vytáčí mnoho řidičů. Časté bouchání dveřmi není jen nepříjemné, ale může také poškodit některé součásti vozidla.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Velmi častá otázka na diskusní fórech zní: „Jsem divný, když mě vytáčí, že spolujezdec silně tříská dveřmi u auta?“. Časté, nepřiměřeně silné zavírání dveří může mít negativní vliv na karoserii vozidla, zámek dveří, těsnění a další součásti. Moderní vozidla většinou na toto pamatují a konstrukci dveří dělají odolnou. U starších ojetin však může dojít i k trhlině v laku.

Problém hlavně se zavazadlovým prostorem

Podle některých servisů patří opotřebení pantů a mechanismu dveří mezi nejčastější poruchy. Častým mlácením si zbytečně můžete přivodit náklady na servis. Dříve bylo často nutné použít sílu na zavření dveří, u moderních aut už není třeba dveřmi mlátit. Nejvíce náchylné na poruchu jsou dveře zavazadlového prostoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Luxusní auta už často mají systém, kdy například stisknutím tlačítka se dveře sami otevřou i zavřou. Vozidla v běžné výbavě většinou nemají automatické zavírání, ale není třeba s dveřmi mlátit. U některých ojetin a méně kvalitních vozů může dojít dokonce i poškození karoserie či mikrotrhlině na laku s následným vznikem koroze. Byl zaznamenám i případ, kdy pasažér dveře staršího vozu vysklil.

Zvuk dveří určuje model

Bouchání s dveřmi je dokonce někde omezeno zákonem. V některých zemích (například Švýcarsko) je nezákonné hlasitě zavírat dveře po 22 hodině a můžete za to dostat i vysokou pokutu. Zvuk zavírání dveří však není jen na obtíž, ale může rozhodnout i o koupi auta. Automobilky zvuk ztišují a vylepšují.

iZdroj fotografie: Škoda

Zvuk dveří je ovlivněn například těsněním, mechanismem, panty, výztuhami či výplněmi. „První ze zvuků, které zákazník slyší, je právě bouchnutí dveří. Hodnotný, tlumený zvuk může podvědomě rozhodnou o případné koupi,“ říká specialista Opelu na akustiku. U mnoha veteránů lze podle zvuku dveří poznat, o jaké vozidlo jde. Na videu níže si můžete poslechnou, jak u různých vozů zní zavírání dveří.

Jak reagujete, když spolucestující nešetrně zavře dveře?

Zdroj: CarMag, Opel

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články